ساخت ربات پرنده‌ ای به اندازه یک سکه

ساخت ربات پرنده‌ ای به اندازه یک سکه

733 403 نوفن حامی البرز

 

محققان ربات پرنده‌ای طراحی و ساخته‌اند که به اندازه یک سکه یک سِنتی است و می‌تواند راه برود و پرواز کند و بر سطح آب شناور شود که از این ربات می‌توان در ماموریت‌های امداد و نجات و یا گرده‌افشانی استفاده کرد.
این ربات پرنده که RoboFly نام دارد، با الهام از حشرات ساخته شده است و می‌تواند کارهای مختلفی انجام دهد، این ربات در بدنه خود که از فیبر کربن ساخته شده و دارای لولاهای نازک پلاستیکی است که در واقع کار مفاصل را انجام می‌دهند؛ این مفاصل حرکات چرخشی بال‌ها را تنظیم می‌کنند به طوری‌که هر بال به طور جداگانه فورا کنترل می‌شود.

محققان معتقدند که این ربات بسیار موثرتر از مدل‌های فعلی است زیرا Robofly با کمک حالت‌های مختلف حرکت خود، به موانع برخورد نمی‌کند. این ربات پرنده که ۷۴ میلی‌گرم وزن دارد می‌تواند در هوا، بر روی زمین و بر سطح آب حرکت کند؛ این ربات در واقع اقتباسی از ربات RoboBee است که تنها ۲۵۹ میلی‌گرم وزن دارد و بال‌هایش را با سرعت ۱۷۰ بار در ثانیه به هم می‌زند.
محققان معتقدند که روش طراحی RoboBee ساخت آن را بسیار دشوار کرده است. اکنون بیشتر ربات‌هایی که به اندازه حشرات هستند زیر میکروسکوپ ساخته شده و با دقت با دست مونتاژ می‌شوند. این ربات‌ها دارای قسمت‌های میکروسکوپی زیادی هستند که اگر یک قسمت آن که به اندازه یک دانه کنجد است به طور تصادفی در یک آزمایشگاه شلوغ بیافتد هرگز پیدا نخواهد شد.

اما محققان تلاش کردند تا طرح Robofly را ساده کنند؛ آنها برای این منظور شاسی ربات را با یک صفحه لامینیت تا شده طراحی کردند تا دیگر به قسمت‌های میکروسکوپی نیازی نداشته باشد. از آنجا که این شاسی پایین‌تر و به زمین نزدیک‌تر است می‌تواند سه نوع حرکت انجام دهد. RoboFly از دو بال خود که توسط محرک‌های پیزوالکتریک حرکت می‌کنند برای پرواز کردن و شناور شدن در هوا استفاده می‌کنند.

این ربات همچنین می‌تواند با استفاده از همان مجموعه بال‌ها بر روی زمین حرکت کند و به دلیل خاصیت سبک وزن بودن می‌تواند با استفاده از سه ابزار پا مانند بر سطح آب فرود آید.

محققان آمریکایی موفق به ساخت دستگاهی شده‌اند که عملکرد لوزالمعده را شبیه‌سازی کرده و بیماران دیابت نوع یک را از اندازه‌گیری قند خون و تزریق روزانه انسولین بی‌نیاز می‌کند.

افراد مبتلا به دیابت نوع یک با مشکلات روزمره‌ای از قبیل اندازه‌گیری قند خون و تزریق انسولین مواجه هستند. محققان همواره به دنبال روش‌هایی هستند که به طور خودکار انسولین را به مقدار مورد نیاز وارد بدن بیمار کند.

زمانی که این دستگاه زیر پوست قرار می‌گیرد، میزان گلوکز خون به طور مداوم اندازه‌گیری می‌شود و در صورت نیاز، انسولین توسط سلول‌ها ترشح می‌شود. مهمترین ویژگی این دستگاه نسبت به موارد مشابه، تعبیه تانک اکسیژن است؛ زیرا در صورت کاهش اکسیژن، سلول‌های زنده از بین می‌روند،‌ ولی در این دستگاه در صورت نیاز از اکسیژن درون تانک استفاده می‌شود و سلول‌ها زنده می‌مانند. یکی دیگر از مزایای این دستگاه در این است که برای جلوگیری از رد دستگاه توسط بدن، نیاز به هیچ داروی سرکوب‌کننده سیستم ایمنی نیست.
محققان آمریکایی برای حل این مشکل موفق به ساخت دستگاهی با عملکرد لوزالمعده شده‌اند که ßAir نام دارد. این دستگاه از جنس تیتانیوم بوده و ۲.۵ در ۲.۵ اینچ (۶۴ میلی‌متر) است. این دستگاه حاوی یک ماکروکپسول است که در آن سلول‌های لوزالمعده زنده وجود دارد و یک تانک اکسیژن هم به آن متصل می‌شود. سلول‌های لوزالمعده زنده توسط اهداکننده سالم دریافت می‌شوند، ‌البته سلول‌های بنیادی کشت‌شده خود بیمار نیز قابل استفاده است. تانک اکسیژن یک پورت خروجی دارد و بیمار می‌تواند هر هفته آن را پر کند.

 

منبع: ایرنا