چگونگی مطالبه خسارت از ثبت اظهارنامه تکراری

نمایش 3 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #22392
   yekta
   مشارکت کننده

   با سلام و خسته نباشید . یک سوال از حضورتون داشتم . اگر یک طرح در اداره مالکیت معنوی تحت هر شرایطی به ثبت نرسد و چند سال بعد مجدد به نام فرد دیگری ثبت شود چگونه می توان طلب خسارت کرد ؟ چون ظاهرا با ابطال ورقه اختراع . تاریخ اظهارنامه نیز ابطال می شود وقتی تاریخ اظهارنامه ابطال شود انگار از همان ابتدا اختراعی به ثبت نرسیده است در نتیجه فرد متقلب بی گناه شناخته شده و از طرفی چون در زمان کسب درامد دارای ورقه اختراع معتبر بوده مرتکب جرمی نشده است از طرفی و چون اداره اختراع در قوه قضاییه قرار دارد قرار رد دعوی نیز صادر می گردد
   من دو مورد از ارای صادره در دادگاه را مطالعه کردم که در هر دو مورد اینگونه نوشته شده است :

   __________-

   در خصوص دعوای خواهان آقای …… به طرفیت خواندگان 1- …….. 2- اداره کل مالکیت صنعتی و اختراعات، مبنی بر خواسته 1-ابطال ورقه اختراع به شماره ؟؟؟ مورخ 23/03/1397 2- مطالبه خسارت، نظر به بررسی های صورت گرفته و به استناد ماده 89 ناظر بر بند 4 ماده 84 قانون آئین دادرسی مدنی قرار رد دعوی به طرفیت خوانده دوم صادر و در خصوص خوانده اول با توجه به نظریه کارشناس منتخب دادگاه و به استناد مواد 1 و 2 و 18 از قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری و مواد 515 و 519 از قانون آئین دادرسی مدنی حکم به ابطال اختراع به شماره ؟؟؟ مورخ 23/03/1397 صادر و در خصوص مطالبه خسارت ناشی از نقض با توجه به اینکه در زمان تقدیم دادخواست خوانده اختراع معتبر داشته و مناط ورود دادگاه طبق ماده 26 قانون آئین دادرسی مدنی زمان تقدیم دادخواست است و به استناد ماده 2 قانون آئین دادرسی مدنی قرار عدم استماع دعوی صادر و اعلام می نماید و قطعیت آن طی نامه شماره ؟؟؟ مورخ 25/11/1399 اعلام گردیده است.

   __________
   در خصوص دعوای خواهان آقای ….به طرفیت خواندگان 1- …… 2- اداره ثبت اختراع، مبنی بر خواسته ابطال ورقه اختراع به شماره ؟؟؟ نظر به بررسی های صورت گرفته و به استناد ماده 89 ناظر بر بند 4 ماده 84 قانون آئین دادرسی مدنی قرار رد دعوی به طرفیت خوانده دوم صادر و در خصوص خوانده اول با توجه به نظریه کارشناسان منتخب و به استناد مواد 2 و 18 از قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری حکم به ابطال گواهی ثبت اختراع به شماره ؟؟؟ مورخ 20/11/1392 صادر و قطعیت آن طی نامه شماره؟؟؟ مورخ 15/11/1399 اعلام گردیده است.

   • این موضوع 1 سال، 6 ماه پیش توسط yekta اصلاح شده است.
  • #22394
   نوفن
   مدیرکل

   با سلام
   از آنجا که این گونه دعاوی دارای حواشی بسیار زیادی است، حتما با یک وکیل متخصص در حوزه مالکیت فکری مشورت فرمایید و از طریق ایشان اقدام کنید تا اشتباهی صورت نگیرد.
   موفق باشید

  • #22395
   yekta
   مشارکت کننده

   می خواستم نظر موسسه نوفن را در این خصوص بدونم … بر فرض مثال یک فردی موفق شد سند اختراعی را ابطال کند با توجه به دو رای بالا فردی که ذی حق است چگونه می تواند مطالبه خسارت کند ؟؟؟ با تشکر

   • این پاسخ 1 سال، 6 ماه پیش توسط yekta اصلاح شده است.
  • #22397
   mardani57
   مشارکت کننده

   پیشنهاد من به دوستانی که اختراعات با ارزشی دارند و این احتمال را می دهند که افرادی با قدرت و نفوذ در سیستم بتوانند چنین کاری با اختراع آنها کنند این است که حتماً اختراع خود را در PCT هم ثبت کنند.
   چون علاوه بر امکان ثبت در کشورهای دیگر ، به دلیل تفاوت قانون انتشار آن با قانون ایران ، امکان اعمال نفوذ یا اقدامات غیر اصولی از این دست وجود ندارد. در PCT و اغلب کشورها ، شما هر اظهارنامه ای که ارایه دهید ولو قابل ثبت نباشد بعد از مدتی به نام شما منتشر می شود و نتیجتا در تمام کشورها از جمله ایران به عنوان دانش فنی پیشین ، قابل استناد است.

نمایش 3 پاسخ رشته ها
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.