تغییر در اظهارنامه PCT نسبت به ثبت اختراع ایران

نمایش 4 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته ها
  • #17457
   svhashemi
   مشارکت کننده

   با سلام
   عذرخواهم، برای ثبت PCT، باید اظهارنامه ای که در ایران ثبت کرده ایم، عیناً و کلمه به کلمه ترجمه شود؟ یا می توانیم در تنظیم اظهارنامه PCT تغییرات و اصلاحاتی نسبت به اظهارنامه فارسی ایجاد کنیم؟
   منظورم از تغییر و اصلاح شامل عنوان اختراع، یا شرح و توصیف و یا ادعانامه است.
   با تشکر

  • #17461
   نوفن
   سرپرست کل

   با سلام و تشکر از سوال خوبتون،

   جهت ثبت در معاهده همکاری ثبت اختراع PCT با رعایت حق تقدم کشور مبدا (ایران) شما نباید محدوده نوآوری ادعا شده خود را افزایش دهید. به طور کامل تر یعنی ادعانامه خود را نباید وسیع تر کنید.

   بحث ترجمه لغت به لغت مطرح نیست. اصلا نمیشود و نباید به این شکل ترجمه انجام شود. ترجمه مدارک ثبت اختراع خود یک مقوله کاملا تخصصی است. مخصوصا در مورد ادعانامه، اگر توسط شخص غیر متخصص تهیه و ترجمه شود میتواند تاثیر بدی در نتیجه جستجوی بین المللی داشته باشد و حمایت از یک اختراع را از بین ببرد.

   عنوان اختراع بهتر است خیلی متفاوت نباشد، به شکلی که بتوان با مقایسه کردن دو نام (فارسی و انگلیسی) تشخیص داد که مربوط به یک اختراع است.
   موفق باشید

  • #17526
   SRMousaviL
   مشارکت کننده

   اگر اختراع در PCT ثبت بشه مگه قابل استناد در تمام کشور ها نیست؟! پس چرا باید مجدد، مثلا در ایران ثبت ملی بشه؟!

  • #17527
   نوفن
   سرپرست کل

   اختراعی که درمعاهده ی PCT ثبت میشود در واقع فقط حق تقدم آن در کشور های عضو افزایش پیدا میکند و تا در کشور مقصد (بر اساس حق تقدم PCT) اظهارنامه نشود قدرت اجرایی پیدا نمیکند. در نتیجه شما برای هر کشوری که می خواهید باید جداگانه درخواست بدهید.

  • #20038
   mardani57
   مشارکت کننده

   سلام
   اگر در اصل اخترای یعنی مثلا در ادعانامه به ادعاها اضافه کنید باید حتما در چارچوب کلیت اصل اختراع شما باشد.
   با این توضیح که تاریخ حق تقدم ادعاهای جدید شما تاریخ ثبت در pct خواهد بود و تاریخ ادعاهای تغییر نکرده، همان تاریخ ثبت اولیه در ایران خواهد بود.

نمایش 4 پاسخ رشته ها
 • شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.