تغییر در اظهارنامه PCT نسبت به ثبت اختراع ایران

این جستار شامل 3 پاسخ ، و دارای 3 کاربر است ، و آخرین بار توسط  نوفن در 1 سال، 11 ماه پیش بروز شده است.

 • نویسنده
  نوشته ها
 • #17457

  svhashemi
  مشارکت کننده

  با سلام
  عذرخواهم، برای ثبت PCT، باید اظهارنامه ای که در ایران ثبت کرده ایم، عیناً و کلمه به کلمه ترجمه شود؟ یا می توانیم در تنظیم اظهارنامه PCT تغییرات و اصلاحاتی نسبت به اظهارنامه فارسی ایجاد کنیم؟
  منظورم از تغییر و اصلاح شامل عنوان اختراع، یا شرح و توصیف و یا ادعانامه است.
  با تشکر

 • #17461

  نوفن
  سرپرست کل

  با سلام و تشکر از سوال خوبتون،

  جهت ثبت در معاهده همکاری ثبت اختراع PCT با رعایت حق تقدم کشور مبدا (ایران) شما نباید محدوده نوآوری ادعا شده خود را افزایش دهید. به طور کامل تر یعنی ادعانامه خود را نباید وسیع تر کنید.

  بحث ترجمه لغت به لغت مطرح نیست. اصلا نمیشود و نباید به این شکل ترجمه انجام شود. ترجمه مدارک ثبت اختراع خود یک مقوله کاملا تخصصی است. مخصوصا در مورد ادعانامه، اگر توسط شخص غیر متخصص تهیه و ترجمه شود میتواند تاثیر بدی در نتیجه جستجوی بین المللی داشته باشد و حمایت از یک اختراع را از بین ببرد.

  عنوان اختراع بهتر است خیلی متفاوت نباشد، به شکلی که بتوان با مقایسه کردن دو نام (فارسی و انگلیسی) تشخیص داد که مربوط به یک اختراع است.
  موفق باشید

 • #17526

  SRMousaviL
  مشارکت کننده

  اگر اختراع در PCT ثبت بشه مگه قابل استناد در تمام کشور ها نیست؟! پس چرا باید مجدد، مثلا در ایران ثبت ملی بشه؟!

 • #17527

  نوفن
  سرپرست کل

  اختراعی که درمعاهده ی PCT ثبت میشود در واقع فقط حق تقدم آن در کشور های عضو افزایش پیدا میکند و تا در کشور مقصد (بر اساس حق تقدم PCT) اظهارنامه نشود قدرت اجرایی پیدا نمیکند. در نتیجه شما برای هر کشوری که می خواهید باید جداگانه درخواست بدهید.

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.