تجربیات در مورد مراجع استعلام مختلف

نمایش 2 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته ها
  • #20040
   mardani57
   مشارکت کننده

   سلام
   اگر هنگام ثبت اختراع با مراجع استعلام برخورد داشته اید لطفا تجربیات و نظرات خود را در مورد آن مرجع استعلام بنویسید تا هم مراجع مناسب و معتبر مشخص شوند و هم مراجع غیر کارامد شناخته شوند.
   حتما موضوع اختراع ، مدت داوری ، کیفیت گزارش نهایی و طرز برخورد و عنوان مرجع مذکور را ذکر نمایید.
   متشکرم

  • #20045
   mardani57
   مشارکت کننده

   سازمان پژوهش های علمی و صنعتی – سال ۹۵ –
   تجربه اول ثبت اختراع من تهیه یک اظهارنامه ابتدایی بدون آشنایی با پتنت با موضوع طراحی یک نوع توالت بود.
   سازمان پژوهش ها پس از ۴ ماه داوری بدون گزارش جزییات، در یک خط اختراع رو رد کرد. در بررسی مجدد به دلیل تماس گرفتن داور متوجه شدم داور مربوطه از سطح تحصیلی پایینی برخوردار هست و توانایی تصور فنی طرح را از روی نقشه ها ندارد چه رسد به آشنایی با سیستم پتنت و حتی آشنایی با کامپیوتر.
   من تقاضای تغییر مرجع استعلام دادم ولی پذیرفته نشد.
   البته مایوس کننده ترین حرفی که شنیدم از کارشناس مربوطه در سازمان ثبت بود که کار کردن در موضوع توالت را بی ارزش شمرد و من پاسخ دادم وقتی ما هنوز توالت طرح ۵۰ سال پیش را تولید میکنیم که پر از عیب هم هست قطعا هنوز اختراع قابل قبولی انجام نشده است.

  • #20046
   mardani57
   مشارکت کننده

   اداره گسترش علم و علم سنجی دانشگاه آزاد – سال ۹۶
   این بار پس از مطالعه کامل و یاد گرفتن سیستم و کارکرد پتنت و پتنت نویسی طبق سیستم جهانی ،اظهارنامه اختراع دیگری را ثبت کردم و مرجع استعلام را دانشگاه آزاد انتخاب کردم ( با خود فکر کردم حتما داوران دانشگاه ها سطح علمی بالاتری دارند )
   ولی گزارش اول را پس از ۷ ماه اعلام شد – یک گزارش چند صفحه ای که به همه چیز پرداخته بود به غیر از اصل اختراع و خصوصا ادعانامه. یعنی مثلا چون پتنت هایی با موضوع مشابه ولی راه حل و ادعانامه متفاوت پیدا کرده بود اختراع را جدید ندانسته بود ولی اعلام کرده بود اختراع دارای گام ابتکاری هست.
   این موضوع برای من و اداره ثبت اختراع مشخص کرد که داور مربوطه هیچ آشنایی با سیستم و ساختار پتنت و داوری ندارد. چون امکان ندارد یک اختراع جدید نباشد ولی گام ابتکاری داشته باشد. سه بار اداره ثبت به آنجا نامه زد که این مورد را حل کنند ولی هردفعه پس از ۵ ماه پاسخ دادند که مورد تایید نیست.
   جالب اینکه همین طرح را در PCT هم ثبت کردم و در گزارش داوری اعلام شده تمام ادعاها جدید و دارای گام ابتکاری و کاربرد صنعتی هستند ولی مرغ داور محترم دانشگاه آزاد همچنان یک پا داشت.
   متاسفانه مسئولین اداره دانشگاه آزاد هم بی دلیل از داور دفاع کردند و در طولانی کردن زمان پاسخدهی رکورد ثبت کردند.
   البته الان دانشگاه آزاد از فهرست مراجع حذف شده و من فعلا در حال جستجوی مرجع استعلام دیگری آشنا به سیستم پتنت و داوری هستم.
   موضوع اختراع: یک نوع پاپوش – مدت داوری : ۲ سال

نمایش 2 پاسخ رشته ها
 • شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.