حق تقدم در اظهارنامه اختراع

این جستار شامل 8 پاسخ ، و دارای 3 کاربر است ، و آخرین بار توسط  نوفن در 1 سال، 9 ماه پیش بروز شده است.

 • نویسنده
  نوشته ها
 • #2942

  سمیه رحیمی
  مشارکت کننده

  با سلام هنگام تکمیل اظهارنامه صفحه ای هست به نام “حق تقدم”. چی باید بنویسم تو این صفحه؟ لطفا در مورد حق تقدم در اظهارنامه اختراع توضیح بدید.

 • #3073

  نوفن
  سرپرست کل

  با سلام

  ابتدا مطلب درج شده در دانشنامه با عنوان “حق تقدم اختراع کنوانسیون پاریس” را مطالعه کنید. اگر اختراع ی را که در کشور دیگری ثبت کرده اید، می خواهید در کشور ایران ثبت کنید و از تاریخ اظهارنامه آن 12 ماه بیشتر نگذشته است، می توانید در بخش حق تقدم اطلاعات مربوطه را درج کنید:

  حق تقدم اظهارنامه ایران

  چنانچه برای نخستین بار است که اظهارنامه خود را ثبت می کنید و قبلا در کشور دیگری اظهارنامه نکرده اید، این بخش را خالی بگذارید.

  با درود

 • #3081

  سمیه رحیمی
  مشارکت کننده

  سلام

  لطفا بفرمایید اگر تاریخ اظهارنامه ایران از 12 ماه بگذره چی میشه؟ دیگه نمیشه اختراع رو در کشورهای دیگه ثبت کرد؟ آیا راه حلی داره؟

  • #3092

   نوفن
   سرپرست کل

   سلام

   اگر 12 ماه از تاریخ حق تقدم بگذرد و شما اظهارنامه اختراع را به دفاتری که مد نظرتان است تسلیم نکنید، شرط جدید بودن اختراع قانونا از بین رفته است و دیگر نمیشود آن اختراع را ثبت کرد. شما میتوانید اختراع را ارتقاع داده و آن وقت برای کشور دوم درخواست ثبت بدهید.

   اگر به اندازه کافی کارایی اختراع را ارتقاء داده باشید، شاید بشود در ایران هم دوباره آن را ثبت کرد.

   موفق باشید.

 • #17579

  raha
  مشارکت کننده

  سلام
  اگر مخترع طرح خود را در ایران ثبت کند و پس از گذشت چند ماه آن را در معاهده ی ثبت اختراع ثبت کند،حق تقدم آن چگونه محاسبه میشود ؟

  • این پاسخ 1 سال، 10 ماه پیش توسط  raha اصلاح شده است.
  • این پاسخ 1 سال، 9 ماه پیش توسط  نوفن اصلاح شده است.
 • #17604

  نوفن
  سرپرست کل

  سلام

  اگر مخترع اظهارنامه اختراع را در دفتر ثبت اختراعات ایران ثبت کند و در مهلت مقرر برای ثبت اظهارنامه در معاهده همکاری ثبت اختراع اقدام کند، تاریخ حق تقدم از تاریخ اظهارنامه ایران محاسبه خواهد شد.

  پیروز باشید

 • #17607

  raha
  مشارکت کننده

  سلام
  اگر 12 ماه از زمان ثبت اظهارنامه در ایران بگذرد آیا نمیتوان اختراع را در معاهده ی PCT ثبت کرد؟

 • #17614

  نوفن
  سرپرست کل

  سلام

  محدودیت زمانی برای ثبت اظهارنامه اختراع در معاهده همکاری ثبت اختراع PCT ، برای مخترعی که اختراع خود را در یک کشور (مانند ایران) ثبت کرده است، 12 ماه از تاریخ اظهارنامه است. این نکته بسیار مهم است که مخترعین هر کشور باید به آن توجه کنند.
  طبق قوانین بین المللی چنانچه 12 ماه از تاریخ اظهارنامه اختراع بگذرد دیگر امکان ثبت اظهارنامه PCT و البته هیچ اظهارنامه ملی دیگری برای اختراع قبلی ثبت شده وجود ندارد. تنها یک راه عبور از این حالت وجود دارد و آن این است که چندین تفاوت (قابلیت، تغییر در روش و ..) در اختراع قبلی بوجود آید تا به عنوان یک اختراع جدید قابل ثبت باشد.

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.