تراشه ای جهت اندازه گیری سطح آنتی بیوتیک‌ها

تراشه ای جهت اندازه گیری سطح آنتی بیوتیک‌ها

تراشه ای جهت اندازه گیری سطح آنتی بیوتیک‌ها 733 403 نوفن حامی البرز

 

محققان “دانشگاه فرایبورگ” آلمان در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه تراشه‌ای شده‌اند که می‌تواند سطح آنتی بیوتیک‌ها در تنفس را اندازه‌گیری کند.

توسعه این تراشه کاربردی راه را برای آزمایش تشخیصی آنتی بیوتیک بر بالین بیمار هموار می‌سازد. آزمایش تشخیصی بر بالین بیمار یا آزمایش در نقطه مراقبت(POCT یا Point-of-care testing) آزمایش تشخیص پزشکی است که در بالین بیمار قابل انجام است.

این تراشه امکان آزمایش سریع و غیرتهاجمی آنتی بیوتیک را فراهم می‌کند و به طور بالقوه امکان درمان دارویی شخصی‌سازی شده را فراهم می‌کند. پزشکی شخصی شده به معنی ارائه خدمات پزشکی متناسب با ویژگی‌های مولکولی فرد است.

دستیابی به سطوح صحیح آنتی بیوتیک‌ها در بدن برای درمان موثر عفونت‌ها و اجتناب از عوارض جانبی دارو یا ایجاد باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک امری بسیار مهم است.

مقاومت ضدمیکروبی یک مسئله رو به رشد است و گسترش آن ناشی از مصرف نادرست آنتی بیوتیک‌ها است. در صورت تجویز بسیار کم آنتی بیوتیک، میکروب‌های مقاوم می‌توانند زنده بمانند و تکثیر شوند و اگر دوز تجویز شده بیش از حد زیاد باشد، عوارض جانبی دارو می‌تواند مشکل ساز باشد، بنابراین تجویز دوز مناسب دارو برای هر بیماری امری چالش برانگیز است چرا که بدن هر بیمار به گونه‌ای متفاوت به داروها واکنش نشان می‌دهد.

این تراشه از پروتئین‌های مصنوعی که مشابه پروتئین‌های استفاده شده توسط باکتری‌های مقاوم برای حس کردن آنتی بیوتیک‌ها در محیط است، استفاده می‌کند.

این تراشه کوچک میکروسیالی حاوی پروتئین‌هایی است که در جای خود و روی یک لایه پلیمری ثابت شده‌اند. آنتی بیوتیک موجود در یک نمونه تنفسی به پروتئین‌ها متصل شده و باعث ایجاد تغییر در جریان الکتریکی می‌شود.

محققان این مطالعه بر این باورند که نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل تنفس با نتایج حاصل از نمونه‌های خونی گرفته شده یکسان است اما این فناوری برای انجام آزمایش غیرتهاجمی مناسب است.

پهپاد موج سوار اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا برای اولین بار توانست تصاویر و ویدئوهایی را از درون یک توفان سهمگین دریایی ثبت کند.

پهپاد موج سوار یادشده موسوم به Saildrone Explorer SD ۱۰۴۵ توانست در برابر موج‌های بلند ۱۵ متری مقاومت کند و بادهایی با سرعت ۱۹۲ کیلومتر در ساعت را پشت سر بگذارد.

پهپاد یادشده مجهز به یک بال برای کنترل توفان است که به آن کمک می‌کند در شرایط وقوع توفان شدید تعادل و سلامت خود را حفظ کند. قرار است ۵ پهپاد موج سوار از این دست در ایام وقوع توفان‌های دریایی در اقیانوس اطلس مورد استفاده قرار بگیرند.

این پهپاد موج سوار اطلاعاتی را از درون توفان مذکور به ثبت رساند که اطلاعات منحصر به فردی در این زمینه در اختیار دانشمندان و صاحب نظران قرار می‌دهد.

آنها دائماً داده‌های محیطی را ضبط می‌کنند تا به محققان برای کسب درک عمیق‌تری از توفان‌ها کمک کنند. این اطلاعات می‌تواند به بهبود روند پیش بینی توفان‌ها کمک کند که نتیجه آن کاهش تلفات جانبی انسان‌ها خواهد بود.

 

منبع: ایسنا