پچ هوشمند برای تشخیص کووید-۱۹ قبل از بروز علائم آن

پچ هوشمند برای تشخیص کووید-۱۹ قبل از بروز علائم آن

733 403 نوفن حامی البرز

پچ هوشمند برای تشخیص کووید-۱۹

 

محققان آمریکایی موفق به تولید یک پچ هوشمند برای تشخیص کووید-۱۹ پوستی شدند که می‌تواند ابتلا به بیماری “کووید-۱۹” را قبل از بروز علائم آن، تشخیص دهد.

محققان دانشگاه “نورث‌وسترن”(Northwestern) و بیمارستان تحقیقاتی “شرلی تیان ابیلیتی‌لب”(Shirley Tyan AbilityLab) در شیکاگو، یک پچ هوشمند برای تشخیص کووید-۱۹ پوستی ساختند که به اندازه یک تمبر بوده و از مواد نرم سیلیکونی ساخته شده است.

این پچ هوشمند برای تشخیص کووید-۱۹ پوستی به گلو متصل شده و تنفس، سرفه، ضربان قلب و دمای بدن کاربر را تحت نظر می‌گیرد تا بتواند علائم اولیه بیماری “کووید-۱۹” را تشخیص دهد.

اطلاعات به دست آمده توسط پچ هوشمند برای تشخیص کووید-۱۹ به یک سیستم ابری که در آن الگوریتم‌ها کیفیت بیماری “کووید-۱۹” را شناسایی می‌کنند، ارسال می‌شود. البته این الگوریتم‌ها همچنان در حال توسعه هستند.

این پچ پوستی که به گلو می‌چسبد، یک واسط دیجیتالی برای پزشکان ایجاد می‌کند چرا که سیستم به کار گرفته شده در دستگاه یک خلاصه گرافیکی از تمام علایم کاربر را به پزشک ارسال می‌کند.

در نتیجه پزشک می‌تواند از طریق این اطلاعات دیجیتالی، روند درمان بیمار خود را پیگیری کند.

در پایان هر روز، کاربر به راحتی پچ را از گلوی خود جدا می‌کند و در یک شارژر بیسیم قرار می‌دهد. از آنجا که این دستگاه کوچک، سیم، پورت شارژ، الکترود یا باطری قابل جدا شدن ندارد، می‌تواند هنگام دوش گرفتن هم پوشیده شود و به سهولت استریلیزه گردد.

حسگرهای موجود در پچ می‌توانند ارتعاشات لحظه‌ای که با حرکات دیواره قفسه سینه ایجاد می شوند را تشخیص دهند.

“جان راجرز”(John Rogers) محقق پروژه از دانشگاه “نورث‌وسترن” اظهار کرد، دستگاه ساخت ما در محل مناسبی از بدن قرار می‌گیرد و می‌تواند میزان تنفس، صداها و فعالیت‌های تنفسی را به خوبی اندازه‌گیری کند. چرا که در محل قرارگیری پچ، هوا در نزدیکی پوست جریان دارد.

این به این معناست که پچ می‌تواند علائم زیستی را کنترل کند.بدون اینکه صداهای پس زمینه که عموما یک مشکل برای اندازه‌گیری‌های صوتی محسوب می‌شود، اختلالی در کار دستگاه ایجاد کند.

محققان پروژه گفتند که این پچ چسبیدنی در حال گذراندن مراحل آزمایشی خود روی ۲۵ بیمار مبتلا به “کووید-۱۹” است.

این محققان قصد دارند از داده‌های به دست آمده از آزمایش انسانی پچ برای تقویت الگوریتم‌های خود استفاده کنند و در گام بعدی پروژه خود، اندازه‌گیری سطح اکسیژن خون را هم به قابلیت‌های دستگاه اضافه کنند.

در حالی که شرکت کوالکوم با عرضه تراشه‌های قدرتمند اسنپ دراگون ۸۰۰ و۷۶۵ در تلاش برای فتح بازار گوشی‌های هوشمند است، مدیا تک با یک تراشه استثنایی به میدان آمده است.

مدیا تک از عرضه تراشه تازه ای به نام هلیو جی ۸۵ خبر داده که اجرای روان بازی‌های سنگین و پیچیده ویدئویی را بر روی این گوشی‌ها ممکن می‌سازد.

در این تراشه از پردازنده گرافیکی ARM Mali-G۵۲ با حداکثر سرعت یک گیگاهرتز استفاده شده است. همچنین از فناوری جدیدی موسوم به هایپرانجین برای افزایش توان پردازش تراشه یادشده در زمان اجرای بازی‌های ویدئویی پرتحرک استفاده شده است.

ظاهراً مدیا تک تراشه Helio G۸۵ را برای نصب بر روی برخی گوشی‌های میان رده و پرچمدار در نظر گرفته تا توان آنها برای اجرای اپلیکیشن‌ها و بازی‌های سنگین را ارتقا دهد. با این حساب در آینده نزدیک شاهد تحول در توان سخت افزاری گوشی‌های نه چندان گران قیمت خواهیم بود.

تراشه یادشده هشت هسته‌ای بوده و توان پردازش دو هسته Cortex-A۷۵ آن بیشتر از باقی هسته‌های کم مصرف Cortex-A۵۵ است. این تراشه از دوربین‌هایی با حداکثر دقت ۴۸ مگاپیکسل و گوشی‌های نسل چهارم با امکان نصب دو سیم کارت پشتیبانی می‌کند.

 

منبع: ایسنا