پاکسازی و ضدعفونی خانه توسط ربات

پاکسازی و ضدعفونی خانه توسط ربات

پاکسازی و ضدعفونی خانه توسط ربات 733 403 نوفن حامی البرز

پاکسازی و ضدعفونی خانه توسط ربات

 

یک ربات کوچک ساخته شده که با کمک نور «یو وی سی» سطوح خانه و آشپزخانه را پاکسازی و ضدعفونی می کند (پاکسازی و ضدعفونی خانه توسط ربات).

پاکسازی و ضدعفونی خانه توسط ربات کوچکی ساخته شده که می‌تواند آشپزخانه و خانه را ضدعفونی کند. این ربات برای فرایند ضدعفونی و پاکسازی کردن از نور مافوق بنفش استفاده می‌کند.

انرژی UVC بیشترین اثر میکروب کشی را دارد. این اشعه باکتری را از بین می‌برد و به آن اجازه تکثیر نمی‌دهد. طیف مختلف این انرژی را می‌توان برای پاکسازی سطوح و لوازم خانگی و بیمارستانی استفاده کرد.

ایده ساخت این ربات در حقیقت مربوط به ربات‌های بیمارستانی است که با استفاده از همین فناوری محیط را پاکسازی می‌کنند.ربات‌های بیمارستانی با استفاده از اشعه UVC سطوح را تمیز می‌کنند. UVC درحقیقت یکی از اشکال موج کوتاه نور خورشید است.

این ربات دارای یک لامپ مخصوص است که اشعه UVC تولید می‌کند.

پوششی آنتی ویروسی توسعه یافته که تا ۹۰ روز سطوح را در برابر ویروس کرونا محافظت می کند.

محققان یک پوشش آنتی ویروسی را توسعه داده اند که می‌تواند تا ۹۰ روز سطوح را در برابر ویروس کرونا محافظت کند (پاکسازی و ضدعفونی خانه توسط ربات).

به گفته محققان دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ، تولید این پوشش که MAP-۱ نامیده می‌شود، حدود ۱۰ سال طول کشیده و می‌توان آن را روی سطوح مختلف مانند دستگیره‌ها، دکمه‌های آسانسور و غیره اسپری کرد.

جوزف کوان یکی از محققان ارشد این پروژه می‌گوید: مردم مرتب این اماکن را لمس می‌کنند. این درحالی است که همین اماکن واسطه‌ای برای انتقال بیماری‌های مختلف هستند.

این پوشش غیر سمی است و به پوست و محیط زیست آسیب نمی‌رساند. در ماه فوریه مقامات هنگ کنگ اجازه تست‌های بالینی MAP-۱ را صادر کردند. این اسپری از ماه آینده در فروشگاه‌های هنگ کنگ عرضه می‌شود.

به گفته کوان این پوشش که روی سطوح اسپری می‌شود از میلیون‌ها نانوکپسول حاوی یک ماده ضدعفونی کننده تشکیل شده که پس از خشک شدن، باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین می‌برد. کارآمدی پوشش MAP-۱ با پلیمرهای حساس به گرما افزایش یافته است.

این در حالی است که مراکز خرید، مدارس و واحدهای ورزشی در سراسر هنگ کنگ از این پوشش استفاده کرده اند.

 

منبع: خبرگزاری مهر