نابودی ویروس ها با خودکار جدید

نابودی ویروس ها با خودکار جدید

نابودی ویروس ها با خودکار جدید 733 403 نوفن حامی البرز

نابودی ویروس ها با خودکار جدید

 

محققان موفق به ساخت یک خودکار جدید شده‌اند که پوشش پلاستیکی خاص آن قادر است ویروس‌ها را از بین ببرد و دستور العمل پوشش پلاستیکی ویروس کش این قلم یک راز تجاری است.

به نظر می‌رسد که یک دستگاه مفید که استفاده روزانه دارد و شاید در این روزها همه منتظر آن بودیم، از راه رسیده است. این قلم در واقع یک خودکار خود تمیز شونده است که توسط شرکت آلمانی “مسمر”(Messmer) ساخته شده است.

پوشش پلاستیکی قلم “مسمر” چیزی است که مسئولیت نابودی ویروس‌ها را بر عهده دارد. پوشش پلاستیکی این خودکار ویروس‌ها از جمله کروناویروس جدید را که جهان را درگیر کرده است، خنثی می‌کند.

در حال حاضر تقاضای زیادی از جانب کلینیک‌ها و موسسات پزشکی، شرکت‌های بیمه و جوامع برای دسترسی به این خودکار وجود دارد.

همزمان با تلاش جوامع برای مبارزه با ویروس کرونا، قوانین و مقررات خاصی در این راستا در سراسر جهان تصویب شده است. یکی از این مقررات، افشای اطلاعات ملاقات اشخاص و همچنین زمان و تاریخ بازدید آنها از برخی مغازه ها و رستوران ها است. به طور معمول از افراد خواسته می شود که با پر کردن یک فرم، این اطلاعات را ارائه دهند و قاعدتا برای انجام این کار به یک خودکار نیاز است و ضد عفونی کردن هر یک از خودکارها ساعت ها زمان می برد و عدم اطلاع از ضد عفونی بودن یا نبودن خودکارهایی که در محل های مختلف قرار دارند، می تواند برای مردم نگران کننده باشد.

راز این خودکار در پوشش پلاستیکی آن نهفته است که البته دستور ساخت آن به شکل یک راز مخفی باقی مانده است، چرا که شرکت سازنده آنچه را که این پوشش پلاستیکی از آن ساخته شده است، به اشتراک نگذاشته است. با این حال، آزمایشگاه های مختلف این خودکار را آزمایش کرده اند و تصدیق کرده اند که واقعاً موثر است.

بنابراین شرکت “مسمر” نیت کرد که اولین خودکار توپی را در جهان تولید کند که بتواند ویروسهای روی سطح خود را نابود کند.

این خودکار از نظر ظاهری با خودکارهای معمولی یکسان است، اما اطمینان زیادی را به کاربران خود ارائه می دهد.

“مانوئل دیمل” از شرکت “مسمر” توضیح داد: ویروس های خانواده کروناویروس تا پنج روز روی پلاستیک معمولی باقی می مانند. بنابراین بسیار خوب است که بدانید این خودکار به طور موثر و سریع ویروس های روی سطح خود را از بین می برد.

محققان با تحقیق روی جلبک های دریایی نوعی آنزیم شناسایی کرده اند که می توان آن را در پودرهای شوینده به کاربرد و از محیط زیست محافظت کرد.

باکتری که در جلبک زندگی می کند نوعی آنزیم می سازد که از آن برای تولید پودرهای شوینده لباس حافظ محیط زیست استفاده می شود.

در مرحله بعد آنان مولکول های مذکور را برای ساخت نوع جدیدی پاک کننده طبیعی استفاده کردند که در آینده نزدیک می توان از آن برای تمیز کردن لباس ها استفاده کرد.

محققان دانشگاه نیوکاسل شیوه آزاد سازی باکتری از جلبک به وسیله آنزیم نوین فسفودی استراز را بررسی کردند. در این فرایندباکتری به مولکول های چسبنده ای تجزیه می شود که به طور طبیعی روی سطح آن موجود هستند.

محققان متوجه شدند این آنزیم در دمای بالا نیز فعال می شود اما در دمای پایین تر( مانند دمای دریا) عملکرد بهتری دارد.

پروفسور گرنت بورگس و مایکل هال در این پروژه با شرکت «پروکتر وگمبل» همکاری کردند. هال محقق ارشد این پژوهش می گوید: آنزیم های فسفودی استراز در همه جا قابل رصد هستند. آنها به طور طبیعی روی پوست نیز وجود دارند. اما نکته جالب درباره آنها قدرت مقاومت شان است. بیشتر آنزیم ها شکننده هستند و در دمای بالا آسیب می بینند. اما این آنزیم می تواند در دمای سرد و گرم فعال شود و تاثیرگذاری بالایی دارد.

 

منبع: ایسنا