میزان اندازه گیری قند خون با گوشواره‌

میزان اندازه گیری قند خون با گوشواره‌

میزان اندازه گیری قند خون با گوشواره‌ 733 403 نوفن حامی البرز

میزان اندازه گیری قند خون با گوشواره‌

 

محققان انگلیسی از تولید نمونه اولیه یک گوشواره خبر داده‌اند که با اتصال به لاله گوش و ارسال امواج رادیویی می‌تواند میزان قند خون افراد را اندازه بگیرد.

اندازه‌گیری مداوم میزان قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع اول معمولاً از طریق سوراخ کردن نوک انگشت انجام می‌شود که در درازمدت به عملی خسته کننده و دردآور مبدل می‌شود ، اما فناوری‌های جدید می‌توانند این روند را راحت تر کنند.

گوشواره کنترل کننده میزان قند خون ابزاری است که توسط یک دانشجوی ۲۲ ساله دانشگاه هادرزفیلد به نام تیرا کوزلو تولید شده است که این گوشواره امواج رادیویی بی خطر را به درون بافت‌های بدن ارسال می‌کند و از این طریق میزان قند خون را اندازه می‌گیرد. لذا برای این کار نیازی به نمونه‌گیری دائم از خون نیست.

یک اپلیکیشن تلفن همراه نیز به همراه این گوشواره عرضه می‌شود که میزان قند خون را نشان می‌دهد. همچنین برای شارژ این گوشواره از باتری‌های قابل شارژ استفاده می‌شود. مشخص نیست آیا در آینده نزدیک برنامه‌ای برای تولید انبوه این گوشواره وجود دارد یا خیر.

محققان دانشگاه لیدز(University of Leeds) انگلیس در مطلعه اخیرشان یک رویکرد جدید که شامل استفاده از حباب‌های کوچک/ میکروحباب‌ها برای ارسال دقیق دارو به تومورهای سرطانی است را ارائه کرده‌اند.

هنگام مبارزه با تومورهای سرطانی، اغلب داروهایی که می‌توانند یک ضایعه را از بین ببرند تأثیرات منفی قابل توجهی روی بقیه اعضای بدن می‌گذارند. به همین منظور می‌بایست داروهایی با دوز متوسط تجویز شود تا از رخ دادن عوارض جانبی که ممکن است حتی از بیماری نیز بدتر باشند، جلوگیری شود. با در نظر گرفتن این موضوع ، محققان در تلاش‌اند تا روش‌هایی دقیق برای ارسال داروهای سرطان به نقاط مورد نظرشان، ایجاد کنند.

محققان انگلیسی در مطالعه خود نشان داده‌اند که آنها می‌توانند درون میکروحباب‌ها (Microbubbles) را با یک داروی سرطان پر کنند و سپس آنتی بادی‌هایی که هورمون رشد مرتبط با عروق خون تومور را دنبال کرده و همراه با آن حرکت می‌کند را به میکروحباب متصل کنند تا دارو با کمک آنها به مکان‌های خاص منتقل شوند.

این آزمایش در حیوانات آزمایشگاهی انجام شده است، اما محققان بر این باورند که آزمایشات بالینی انسان به آنها کمک خواهد کرد تا بتوانند در آینده از این فناوری در انسان‌ها نیز استفاده کنند.

اندازه میکروحباب‌های مورد استفاده در این روش تقریباً نصف گلبول‌های قرمز خون است. هنگامی که این میکروحباب‌ها به هدف رسیدند، امواج فراصوت برای تجزیه میکروحباب‌ها و آزادسازی داروهای درمانی درون آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دکتر “نیکولا اینگرام”(Nicola Ingram) از دانشکده پزشکی دانشگاه لیدز و یکی از محققان این تحقیق گفت: یکی از مشکلات بزرگ داروهای سرطانی این است که برای بقیه اعضای بدن نیز بسیار سمی هستند. فناوری میکروحباب‌ها می‌تواند به ما امکان استفاده دقیق از این داروهای بسیار قدرتمند را بدهد و این باعث می‌شود که این دارو به سلول‌های سالمی که در نزدیکی تومور قرار دارند نیز آسیب نرساند.

محققان خاطرنشان کردند میکروحباب‌هایی که دارو را حمل میکنند نسبت به یک دارویی که به تنهایی مصرف میشد مدت زمان بیشتری را در سیستم گردش خون باقی می‌ماند که این امر باعث می‌شود غلظت‌های بیشتری از دارو در محل تومورها جمع شوند و باعث بهبود اثربخشی درمان شود و حتی در مراحل بعد می‌توان دوزهای کمتری به بدن ارسال کرد.

پروفسور “استفان ایوانز”(Stephen Evans) رئیس دانشکده فیزیک مولکولی و مقیاس نانو دانشگاه لیدز و یکی از نویسندگان مقاله گفت: نتایج این مطالعه هیجان انگیز است زیرا ما نه تنها روشی دقیق و هدفمند برای ارسال دارو توسط میکروحباب‌ها به تومورهای سرطانی را ایجاد کردیم بلکه راه نوینی برای استفاده از داروهای بسیار قوی برای مبارزه با سرطان بدون ایجاد عوارض جانبی مضر ایجاد شده است.

 

منبع: خبرگزاری مهر