سیستم هشدار جلوگیری از جاماندن کودک در خودرو

سیستم هشدار جلوگیری از جاماندن کودک در خودرو

سیستم هشدار جلوگیری از جاماندن کودک در خودرو 733 403 نوفن حامی البرز

 

از سال ۱۹۹۸تاکنون بیش از ۸۰۰ کودک در ایالات متحده به دلیل آنکه والدینشان فراموش کرده‌اند آنها را از خودرو خارج کنند، جان خود را از دست داده‌اند، حال استارتاپ ایتالیایی “Filo” یک سیستم هشدار دهنده کودک مبتنی بر بلوتوث با نام “تاتا” (Tata) ایجاد کرده است که برای جلوگیری از این حوادث ناگوار طراحی شده و در داخل یا روی صندلی ماشین قرار می‌گیرد.

نکته خوب این است که کاربران تنها یک هشدار دریافت نخواهند کرد. اولین هشدار ارسال شده برای تلفن هوشمند کاربران سه دقیقه پس از قطع اتصال، ارسال خواهد شد و مورد دوم یک تماس تلفنی یک دقیقه بعد از آن است و هشدار نهایی نیز مجموعه‌ای از تماس‌ها با تلفن‌های اضطراری است که این شماره‌ها را والدین از طریق برنامه به آن اضافه کرده‌اند.

این سیستم روی تاتا پد که یک بالشتک متصل به بلوتوث است، قرار گرفته و سپس در زیر صندلی کودک تعبیه می‌شود و زمان نشستن کودک روی صندلی را تشخیص می‌دهد. اگر ارتباط حسگر موجود در پد یا بند در حالی که کودک هنوز در اتومبیل است با تلفن کاربر قطع شود، کاربران یک هشدار در تلفن هوشمند خود دریافت خواهند کرد که به آنها یادآوری می‌کند از ترک کودک خودداری کنند.

به افراد هشدار داده شده این امکان داده می‌شود تا موقعیت کودک را نیز ردیابی کنند. اگر تلفن و کودک هر دو در ماشین جا مانده باشند، سیستم تاتا همچنین می‌تواند هشدارها را به مخاطبین اضطراری شما ارسال کند. علاوه بر آن سیستم مذکور دارای ویژگی‌هایی برای بررسی عمر باتری تلفن و اتصال بلوتوث نیز است.

هر دو دستگاه به گونه‌ای طراحی شده اند که به راحتی تمیز می‌شوند و با طیف گسترده‌ای از صندلی‌های ماشین کار می‌کنند. اگرچه سیستم یاد شده هنوز به طور گسترده در دسترس نیست، اما شرکت Filo در حال حاضر بیش از یک میلیون عدد از این دستگاه را در ایتالیا فروخته است و امیدوار است که به زودی فروش این محصول در در ایالات متحده را نیز آغاز کند.

این موضوع که شرکت ال جی در طول ۲ سال گذشته در حال کار بر روی یک تلفن هوشمند با قابلیت رول شدن(rollable) صفحه نمایش است رازی آشکارا است. این دستگاه در حالت رول شده به اندازه‌ی یک تلفن همراه است اما پس از آن تبدیل به یک تبلت کوچک می‌شود. هنوز ساخت این تلفن همراه به پایان نرسیده اما این موضوع مانع ال‌جی نشد تا در کنفرانس مطبوعاتی CES ۲۰۲۱ آن را برای اولین بار در یک تیزر رسمی به نمایش بگذارد.

این شرکت از پرداختن به جزئیات بیشتر در مورد این تلفن خودداری کرد، اما تأیید شده که هنگام عرضه این دستگاه LG Rollable نامیده می‌شود. این نام تقریبا قطعی است اما می‌توانست از این بدتر باشد. ال‌جی هنگام ساخت تلفن هوشمند جذاب و رول شونده خود قصد داشت نامی نامناسب روی آن قرار دهد، اما در نهایت این نام با اسم رمزی اصلی دستگاه یعنی wing جایگزین شد.

مطمئنا افزودن پیچیدگی‌های مکانیکی به دستگاهی که دائما در کیف‌ها در حال تکان خوردن است و معمولا نیز زمین می‌افتد مشکلات خودش را به همراه دارد. همانطور که گفتیم ال‌جی اطلاعات کمی در مورد عملکرد مکانیزم نمایشگر Rollable ارائه داده است اما موضوعی که مورد اهمیت است دوام این دستگاه در طولانی مدت است. نگرانی در مورد این مسئله صحیح است زیرا این دستگاه هنوز مانند دیگر تلفن‌های هوشمند تاشو در دسترس عموم قرار نگرفته و مورد آزمایش‌های خارجی نبوده است.

در حالی که جزئیات کمی در دسترس است اما به نظر می‌رسد این تلفن هوشمند رول شونده ال جی حداقل از نظر ظاهری قابلیت رقابت با تلفن‌های تاشو سامسونگ را دارد. بر خلاف Galaxy Z Fold ۲ که یک جفت صفحه نمایش باریک دارد صفحه نمایش ال Rollable به اندازه‌ی یک تلفن معمولی است و با توجه به آنچه ما مشاهده کردیم طراحی هوشمندانه‌ی این دستگاه باعث شده تا خطوط و چروک‌های روی صفحه نمایش که در سایر مدل‌های تاشو وجود دارد در این تلفن هوشمند دیده نشود.

تجربه‌ ال‌جی در ساخت تلوزیون‌های منحنی به این معناست که Rollable در هنگام عرضه بدون خط و لک خواهد بود. البته لازم به ذکر است که شرکت‌های دیگر نیز نمونه‌های مفهومی مشابهی را ارائه داده‌اند. تلفن Oppo X ۲۰۲۱ ممکن است یکی از برجسته‌ترین‌ آن‌ها باشد، اما از آنجا که تعداد معدودی از خبرنگاران چینی در ماه نوامبر توانستند با نمونه‌های اولیه آن کار کنند، اما این شرکت قادر به ارائه تاریخ عرضه‌ی محصول نبود.

شرکت TCL نیز در اوایل سال ۲۰۲۰ نمونه اولیه تلفن هوشمند خود را با صفحه نمایش کشویی به نمایش گذاشت، هرچند اشاره کرد که چنین دستگاهی برای مدتی برای فروش در دسترس نخواهد بود زیرا مکانیزم حرکت کشویی صفحات هنوز نیازمند تکمیل و بهتر شدن است.

به نظر می‌رسد شرکت‌های Oppo و TCL به سرعت روی مفاهیم جدیدی برای تلفن‌های هوشمند کار می‌کنند. با توجه به این موضوع بسیار محتمل است که در سال ۲۰۲۱ با رقابت چندین تلفن رول شونده روبرو شویم. نیازی به گفتن نیست، اگر در حال حاضر نیازی به خرید تلفن جدید ندارید، قطعاً باید منتظر بمانید تا ببینید چه سخت افزار جدید بلندپروازانه‌ای امسال به بازار خواهد آمد.

 

منبع: ایسنا