ساخت پنجره جادویی توسط گوگل

ساخت پنجره جادویی توسط گوگل

ساخت پنجره جادویی توسط گوگل 733 403 نوفن حامی البرز

 

گوگل مشغول یک پروژه جدید برای ساخت پنجره جادویی است که با کمک عکسبرداری ۳ بعدی به افراد اجازه می دهد از راه دور با یکدیگر ملاقات کنند.

روز گذشته گوگل در کنفرانس توسعه دهندگان I/O اعلام کرد مشغول ساخت محصولی است که به افراد اجازه می‌دهد به طور مجازی و از طریق یک پنجره جادویی با یکدیگر دیدار کنند.

این فناوری چت ویدئویی که به نام «پروژه استارلاین» مشهور است به کاربران اجازه می‌دهد فرد مقابل را در ابعاد واقعی و به شکل سه بعدی ببینند. به گفته استیو سیتز مدیر بخش مهندسی گوگل، برای همین منظور، از عکسبرداری سه بعدی و فشرده سازی واقعی برای ثبت تصویر افراد استفاده می‌شود.

او در این باره می‌گوید: بنابراین واقعاً به نظر می‌رسد فرد با کسی صحبت می‌کند که جلوی او ایستاده است. این یک پروژه فناوری است که پیشرفت‌های حوزه سخت افزاری و نرم افزاری را ترکیب می‌کند تا افراد با وجود فاصله، احساس کنند در فاصله نزدیکی از یکدیگر قرار دارند.

هنوز مشخص نیست این فناوری چه زمان تولید می‌شود و آیا در دسترس عموم قرار می‌گیرد یا خیر. اما خبر توسعه آن در زمانی اعلام می‌شود که یک سال از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد و بسیار از افراد مجبور شده‌اند برای برگزاری کنفرانس‌های کاری یا ارتباط با نزدیکانشان از ویدئو کنفرانس استفاده کنند.

در حال حاضر این پروژه نیازمند تجهیزات پیشرفته‌ای است و برای این منظور از اتاقکی همراه چند چراغ، حسگرها و یک نمایشگر بزرگ استفاده می‌شود. نتیجه آن نیز یک چت ویدئویی است که طی آن فرد احساس می‌کند واقعاً روبروی مخاطب خود نشسته است.

کنفرانس توسعه دهندگان I/O گوگل در سال جاری به طور مجازی برگزار شده است. این مراسم تا روز ۵ شنبه ادامه می‌یابد.

سال گذشته کنفرانس توسعه دهندگان گوگل به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نشد.

گروهی از محققان انستیتو تراساکی به ریاست یک پژوهشگر ایرانی یک مدل ارگان روی تراشه ابداع کرده اند تا فرایند پیشرفت بیماری کبد چرب غیر الکلی را بر روی آن بررسی کنند.

محققان انستیتو تراساکی به ریاست علی خادم حسینی، پژوهشگر ایرانی یک مدل کبد روی تراشه ابداع کرده‌اند که پیشرفت کامل بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD ) را تقلید می‌کند.

کبد چرب غیر الکلی یکی از فراگیرترین بیماری‌های مزمن کبد در سراسر جهان است. حدود ۳۰ درصد شهروندان کشورهای توسعه یافته و ۲۵ درصد مردم آمریکا به این بیماری دچار هستند. عواملی مانند چاقی مزمن، دیابت، کلسترول بالا و عادت‌های بد غذا خوردن احتمال ابتلاء به این بیماری را افزایش می‌دهند، هرچند احتمال ابتلای افراد به NAFLD بدون این عوامل نیز وجود دارد.

به طور معمول مقدار اندکی چربی در کبد وجود دارد، اما اگر مقدار آن ۵ درصد یا بیشتر باشد، فرد به کبد چرب غیرالکلی مبتلا است و باید برای اجتناب از پیشرفت بیماری اقداماتی انجام دهد. در بدترین شرایط کبد چرب غیرالکلی به تورم و التهاب کبد، فیبروسیس یا اسکار کبد، از کارافتادن یا سرطان کبد منجر می‌شود.

در همین راستا گروهی از محققان انستیتو تراساکی یک مدل تراشه روی کبد چند سلولی و ساختار یافته ابداع کرده‌اند که کل فرایند پیشرفت بیماری کبد چرب غیرالکلی را تقلید می‌کند. این مدل شامل هر ۴ نوع سلول انسانی است که در فرایند توالی بیماری درگیر هستند و عبارتند از: سلول‌های کوپفر، سلول‌های اندوتلیال، سلول‌های ستاره‌ای کبد و سلول‌های هپاتوسیت.

تیم تحقیقاتی در آزمایش‌های خود از مدل کبد روی تراشه چند سلولی استفاده کردند که برای تأیید نقش سلول‌های ستاره‌ای در بیماری کبد چرب غیر الکلی طراحی شد. طبق نتایج به دست آمده، به نظر می‌رسد سلول‌های ستاره‌ای در تشکیل رگ‌های خونی، تولید ترکیبات واکنش شیمیایی و تا حدی در تجمع اسیدهای چرب نقش دارند.

این سلول‌ها با هم ترکیب شده و به عنوان ریزبافت هایی چند سلولی در طیفی از میکروول های (microwell) هرمی شکل رشد کردند. تعداد و نسبت سلول‌ها برای تولید ریزبافت هایی با بهترین شکل، انطباق داده شدند تا به این ترتیب مواد مغذی و اکسیژن در آنها شبیه بافت واقعی کبد باشد. در مرحله بعد ریزبافت ها درون یک ماده ژلاتینی محصور شدند تا با ساختار و فعل و انفعالات سلول به سلول بافت‌های کبدی کاملاً بیشتر مطابقت داشته باشند.

همچنین محققان متوجه شدند احتمالاً سلول‌های ستاره‌ای با سلول‌های کوپفر و سایر سلول‌های کبدی تعامل دارند تا نوع خاصی از مولکول‌های سیگنال دهنده را بسازند. تمام این رویدادها بخش‌هایی مهم از سیر کامل پیشرفت بیماری کبد چرب غیر الکلی است.

علاوه بر آن محققان انستیتو تراساکی تأثیرات افزودن اسید چرب به مدل خود را نیز بررسی کردند. نتیجه این آزمایش نشان داد وجود این اسیدها و سلول‌های ستاره‌ای فعال واکنش‌های التهابی کبد را تسریع می‌کند و همچنین تولید پروتئین‌های فیبروتیک را افزایش می‌دهد. در نتیجه قابلیت تقلید فرایند پیشرفت کبد چرب غیر الکلی در این مدل بیش از پیش تأیید شد.

علی خادم حسینی در این باره می‌گوید: مدل‌های چند سلولی که در اینجا توضیح داده شده نمونه‌ای از سطح فعالیت‌هایی است که ما برای توسعه مدل‌های فیزیولوژی شخصی سازی شده، انجام می‌دهیم. این فناوری به کشف درمان برای این بیماری شایع و احتمالاً مرگبار کمک می‌کند.

 

منبع: خبرگزاری مهر