رونمایی از مونوریل برقی در امارات

رونمایی از مونوریل برقی در امارات

733 403 نوفن حامی البرز

 

شهر شارجه امارات متحده عربی از نخستین شبکه مونوریل برقی موسوم به “اسکای پاد”(Sky Pod) که یک کابین معلق مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی خشن این کشور است، رونمایی کرد.

اولین شبکه مونوریل برقی سریع السیر یا “اسکای پاد” به معنی “غلاف آسمانی” در شارجه امارات متحده عربی رونمایی شد.

مسیر این “اسکای پاد” معلق دو کیلومتر است و در پارک تحقیقات، فناوری و نوآوری شارجه توسط شرکت “یونیت اسکای استرینگ”(Unitsky String) از کشور بلاروس در حال ساخت است و تخمین زده می‌شود که اولین مسافران خود را طی چند هفته آینده جابجا کند.

این کابین‌های معلق مزایای زیادی دارند که مهم‌ترین آنها مقرون به صرفه بودن آنها است، چرا که ساخت آنها ارزان‌تر از احداث راه‌های جدید است و به تعمیر و نگه‌داری کمتری نیز نیاز دارد.

از آنجا که این وسیله نقلیه در هوا معلق است، این امکان را فراهم می‌کند که از زمین‌های زیر و اطراف آن برای فضای سبز یا ساخت املاک استفاده کرد.

“اولگ زارتسکی” مدیر اجرایی این پروژه می‌گوید: ما مانند ساخت سایر زیرساخت‌ها نیازی به جاده سازی یا تخریب خانه‌ها برای استفاده از روش خود نداریم، بنابراین می‌توانیم این سیستم حمل و نقل را بسیار نزدیک به خانه مردم بسازیم. ضمن اینکه این کابین‌های جدید موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز می‌شوند.

وی افزود: در این نوع وسایل، طناب‌ها و چرخ‌های غلتکی به دلیل اصطکاک، سرعت را محدود می‌کنند، اما فناوری ما بیشتر شبیه به راه‌آهن است و چرخ‌ها روی یک ریل می‌غلتند. اصطکاک فولاد به فولاد در این وسیله وجود دارد، بنابراین به این معنی است که انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کند. این روش یک راه حل صرفه جویی در مصرف انرژی است که دارای یک موتور الکتریکی است که می‌تواند تا حدی توسط انرژی خورشیدی یا باد کار کند.

این ریل جدید همچنین بسیار مقاوم ساخته شده است و انتظار می‌رود بیش از ۱۰۰ سال دوام داشته باشد.

این شرکت به دنبال ساخت اسکای پادهای بیشتری است. اکنون قرار است این مسیر آزمایشی ۲ کیلومتری در ماه مه افتتاح شود و یک مسیر ۱۳۰ کیلومتری از شهر شارجه تا بندر خور فکان می‌تواند برای حمل بار طی مدت سه سال عملیاتی شود.

این کابین‌ها می توانند تا ۱۴ مسافر را با سرعت ۱۵۰ کیلومتر در ساعت جابجا کنند، در حالی که کابین‌های بزرگتر می‌توانند تا ۴۸ یا ۷۵ مسافر را با سرعت ۵۰۰ کیلومتر در ساعت حمل کنند.

تخمین زده می‌شود که اگر چنین مسیری بین ابوظبی و دبی ساخته شود، مدت زمان سفر بین این دو شهر به کمتر از ۲۰ دقیقه برسد.

دستگاه‌های تولید ازن برای تصفیه آب بسیار بزرگ هستند، اما محققان آلمانی برای اولین بار موفق به تولید چنین دستگاهی در ابعاد کوچک شده‌اند.

گاز ازن با اکسید کردن غشای محافظ خارجی خود در این دستگاه، باکتری‌های مضر و سایر عوامل بیماری‌زا را از بین می‌برد. این ماده از مواد شیمیایی مانند کلر مؤثرتر است و برخلاف چنین مواد افزودنی بر طعم یا بوی آب تأثیر نمی‌گذارد، به علاوه پس از پایان فرایند تصفیه ازن در آب باقی نمی‌ماند.

این دستگاه کوچک تولید ازن را می‌توان در دستگاه‌های دیگری مانند کولرهای آبی و غیره نصب کرد تا آب موجود در آنها پاک شده و از آسیب دیدن و تشکیل رسوب در دستگاه‌های یادشده جلوگیری شود.

چالش استفاده از ازن برای تصفیه آب عدم امکان نگهداری و ذخیره سازی و ضرورت مصرف فوری آن است. از همین رو تولید یک دستگاه کوچک برای تولید این گاز مورد توجه محققان آلمانی قرار گرفت و بودجه‌ای بدین منظور توسط اتحادیه اروپا اختصاص یافت.

دستگاه یادشده به شکل یک مکعب کوچک طراحی شده و تنها کافیست در جریان آب قرار بگیرد تا روند تصفیه آن را به طور خودکار انجام دهد. یک تراشه حسگر که در درون این دستگاه نصب شده، به طور مداوم دمای آب، رسانایی و جرم آن را بررسی می‌کند و بر اساس همین شاخص‌ها در مورد میزان ازن ضروری که باید برای تصفیه آب تولید شود، تصمیم‌گیری می‌شود.

دو الکترود جداگانه نیز در این مکعب فرایند هدایت یون‌های ازن را انجام می‌دهند. یک لایه الماس که این الکترودها را پوشانده موجب شکل‌گیری رادیکال‌های هیدروکسیل و در نهایت ازن و اکسیژن می‌شود. از این مکعب می‌توان در هر دقیقه برای تصفیه حداکثر ۶ لیتر آب استفاده کرد.

 

منبع: ایسنا