بیماری‌های پوستی بدون درد با ذرات ستاره ای درمان می شوند

بیماری‌های پوستی بدون درد با ذرات ستاره ای درمان می شوند

بیماری‌های پوستی بدون درد با ذرات ستاره ای درمان می شوند 733 403 نوفن حامی البرز

بیماری‌های پوستی بدون درد با ذرات ستاره ای درمان می شوند

 

بیماری‌های پوستی، نیمی از جمعیت جهان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. اگرچه درمان‌های گوناگونی برای بیماری‌های پوستی ارائه شده‌اند اما بسیاری از این درمان‌ها، موثر نیستند و عوارض جانبی بسیاری به همراه دارند. اگر درمانی ارائه شود که نیاز به تزریق را برطرف کند و عوارض جانبی را کاهش دهد، دیگر جای نگرانی در این مورد وجود نخواهد داشت.

پژوهشگران آمریکایی دریافتند که با کمک ذراتی که به ستاره شباهت دارند، می‌توان بیماری‌های پوستی را بدون درد درمان کرد.

گروهی از پژوهشگران “موسسه فناوری جرجیا” (Georgia Tech) در بررسی جدید خود، کرمی را آزمایش کردند که در آن، از ذرات ریزی موسوم به “ذرات ستاره‌ای” (Star particles) استفاده شده است.

شاید اگر ذرات ستاره‌ای با چشم غیرمسلح دیده شوند، مانند پودر به نظر برسند اما با بررسی دقیق‌تر می‌توان ذراتی را دید که به ستاره شباهت دارند. شاید کرمی که حاوی این ذرات ستاره‌ای شکل است، بتواند به درمان بهتر و ساده‌تر بیماری‌های پوستی و گونه‌های خاصی از سرطان پوست کمک کند.

پژوهشگران در بررسی‌های موفقیت‌آمیز این ذرات توانستند آنها را برای درمان بیماری‌های پوستی موش‌ها به کار بگیرند. این ذرات توانستند به همراه نوعی داروی سرطان، تومورهای سرطانی پوست موش‌ها را از بین ببرند و به سرکوب شدید تومورها کمک کنند. پژوهشگران دریافتند که عملکرد دارو هنگام استفاده به همراه ذرات ستاره‌ای، بسیار موثرتر از عملکرد آن به تنهایی است.

ذرات ستاره‌ای، با یک کرم یا ژل ترکیب می‌شوند و روی پوست قرار می‌گیرند؛ در نتیجه می‌توانند کار خود را بدون روش‌های تهاجمی و دردناک انجام دهند و به افزایش دوام دارو منجر شوند.

مشکل بیشتر داروها این است که به خوبی جذب پوست نمی‌شوند؛ در نتیجه دارورسانی به درستی انجام نمی‌شود و باید با روش‌های دیگری مانند مصرف قرص یا تزریق صورت بگیرد.

ذرات ستاره‌ای، بسیار کوچک هستند و هنگامی که به همراه کرم یا ژل روی پوست قرار می‌گیرند، به سرعت و بدون درد به بدن منتقل می‌شوند.

قرار دادن بدن در معرض داروهای گوناگون می‌تواند عوارض جانبی بسیاری را به همراه داشته باشد و یا برخی از اندام‌های بدن را از بین ببرد.

پژوهشگران در جست و جوی شرکتی هستند تا بتوانند این ذرات را به مرحله تجاری‌سازی برسانند و پژوهش جدید خود را در دسترس عموم قرار دهند.

دولت سنگاپور تصمیم دارد فناوری شناسایی صورت را جایگزین کارت شناسایی کند. درهمین راستا قرار است کیوسک هایی در ادارات دولتی نصب شوند که صورت فرد را اسکن کنند.

دولت سنگاپور مشغول آماده سازی تمهیداتی است و تصمیم دارد تا۲۰۲۲ میلادی فناوری شناسایی صورت را جایگزین کارت شناسایی کند.

در همین راستا از ماه ژوئن کیوسک هایی مجهز به دوربین در تعداد محدودی از سازمان های دولتی نصب می شوند و شهروندان می توانند به جای ارائه کارت شناسایی با اسکن صورت خود از سرویس ها استفاده کنند.

کیوسک های شناسایی صورت هر اسکن جدید را با مخزن اطلاعات مقایسه و هویت فرد را تایید می کنند. عملکرد این کیوسک ها با اپلیکیشن موبایل«SingPass Mobile» یکپارچه است. این اپلیکیشن در سال ۲۰۱۸ میلادی ارائه شده و به افراد اجازه می دهد تا اثر انگشت و اطلاعات شناسایی صورت خود را در مخزن اطلاعات بیومتریک دولت ثبت کنند.

سیستم شناسایی صورت بخشی از پروژه «اسمارت نیشن» این کشور است که از ۲۰۱۴ میلادی آغاز شده است. طبق این پروژه یک مخزن اطلاعات بیومتریک از داده های بیش از ۴ میلیون شهروند ایالت سنگاپور ساخته شده که بالای ۱۵ سال سن دارند.

سال گذشته هیات توریسم سنگاپور یک برنامه محدود برای آزمایش فناوری شناسایی صورت در چند هتل اجرا کرد.

 

منبع: ایسنا