دستگاه کوچک تصویربرداری سه بعدی از پوست

دستگاه کوچک تصویربرداری سه بعدی از پوست

دستگاه کوچک تصویربرداری سه بعدی از پوست 733 403 نوفن حامی البرز

 

محققان سنگاپوری از تولید دستگاهی کوچک و قابل حمل خبر داده‌اند که می‌تواند به صورت سه بعدی از پوست تصویربرداری کند تا مداوای بیماری‌های پوستی تسهیل شود.

وقتی افراد به بیماری‌های پوستی نظیر اگزما مبتلا می‌شوند مشاهده تمامی برجستگی‌ها و شیارهای کوچک در منطقه آسیب دیده به درمان چنین بیماری‌هایی کمک می‌کند. دستگاه جدید می‌تواند تمامی سطح آسیب دیده پوست را در عرض چند دقیقه به صورت سه بعدی اسکن کند.

برای استفاده از این دستگاه ابتدا دست بر روی این دستگاه قرار می‌گیرد و سپس فیلمی با روکش طلا بر روی پوست قرار می‌گیرد. از این طریق چربی پوست به روکش یادشده منتقل می‌شود و سپس فیلم یادشده در یک مایع ویژه قرار می‌گیرد. در نهایت این مایع به صورت الکتریکی و با استفاده از دو الکترود شارژ شده و بر همین مبنا می‌توان تصویری سه بعدی از پوست را تهیه کرد. در این روند از پلیمری به نام PEDOT:PSS نیز استفاده می‌شود.

این دستگاه ارزان که با باتری شارژ می‌شود تنها ۱۰۰ گرم وزن دارد و ابعاد آن ۷ در ۱۰ سانتیمتر است. دستگاه‌هایی که در حال حاضر برای اسکن سه بعدی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند تا ۳۰ کیلوگرم وزن داشته و خرید آنها هزاران دلار هزینه در بردارد.

نقشه سه بعدی یادشده از دقت بالایی برخوردار است و پزشکان می‌توانند از آن برای تشخیص بیماری‌های مختلف استفاده کنند. کل این فرایند در حدود ده دقیقه طول می‌کشد.

پژوهشگران آمریکایی، روش جدیدی را برای درمان سرطان پوست ارائه داده‌اند که مبتنی بر تزریق است و نیاز به جراحی‌های پیچیده را برطرف می‌کند.

پژوهشگران در حال توسعه درمانی برای سرطان پوست هستند که تزریق نانوذرات به تومور و از بین بردن سلول‌های سرطانی با یک روش دو جانبه را به عنوان جایگزینی احتمالی برای جراحی ارائه می‌دهد.

دکتر “مایکل ژیراردی”(Michael Girardi)، استاد “دانشگاه ییل”(Yale University) و از پژوهشگران این پروژه گفت: درمان سرطان پوست برای بسیاری از بیماران، کار پیچیده‌ای است؛ مگر این که راهی برای درمان موثر با یک روش ساده مانند تزریق وجود داشته باشد. یافتن یک راه ساده‌تر برای درمان سرطان‌های پوست مانند سرطان سلول پایه‌ای و سرطان سلول سنگ‌فرشی همیشه موضوع مهمی در پزشکی پوست بوده است.

برای درمان این بیماری‌ها، نانوذرات مبتنی بر پلیمر که حامل ماده شیمی‌درمانی هستند، به تومورها تزریق می‌شوند. کلید موفقیت این درمان، این است که نانوذرات، قابلیت اتصال زیستی دارند؛

یعنی به تومورها متصل می‌شوند و آنقدر متصل باقی می‌مانند تا شمار قابل توجهی از سلول‌های سرطانی را از بین ببرند.

“مارک سالتزمن”(Mark Saltzman)، از پژوهشگران این پروژه گفت: هنگامی که نانوذرات ما به یک تومور تزریق می‌شوند، مشخص می‌شود که آنها در تومور به خوبی حفظ شده‌اند. نانوذرات تجمع می‌کنند و به ماتریس تومور متصل می‌شوند؛ به همین دلیل یک تزریق برای مدت طولانی زمان می‌برد. ذرات در تومور می‌مانند و ترکیبات را به آرامی آزاد می‌کنند.

همچنین برای درمان نیز مهم است که عامل درمانی با عاملی ترکیب شود که سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند.

پژوهشگران برای مقایسه، همان دارو را بدون نانوذرات، به تومورهای مدل‌های کنترل‌شده تزریق کردند. آنها دریافتند که تومورها پس از تزریق داروی حاوی نانوذرات، به صورت قابل توجهی کاهش می‌یابند.

ژیراردی ادامه داد: هدف این روش درمانی، این نیست که فقط سلول‌ها از بین بروند و در همان جا رها شوند؛ بلکه هدف این است که سیستم ایمنی بدن تحریک شود تا خرابکاری را پاکسازی کند و نسبت به سلول‌هایی که ممکن است مستقیما از بین نرفته باشند، واکنش نشان دهد. بدین ترتیب، این روش یک حمله دو جانبه به سرطان محسوب می‌شود.

به گفته پژوهشگران، تزریق به تومورها در بسیاری از موارد می‌تواند نیاز به جراحی را از بین ببرد. همچنین ممکن است از عفونت‌های احتمالی زخم و سایر عوارض آن پیشگیری کند. به علاوه، برخی از افراد مبتلا به سایر بیماری‌ها، گزینه‌های ضعیفی برای جراحی به شمار می‌روند.

همچنین درمان مبتنی بر تزریق به این معناست که بیماران می‌توانند چندین تومور را در یک جلسه درمان کنند.

پژوهشگران با یک شرکت استارتاپی موسوم به “Stradefy Biosciences” در حال همکاری هستند تا این فناوری را توسعه دهند.

 

منبع: خبرگزاری مهر