حسگر زنده برای تشخیص بمب در فرودگاه‌ها

حسگر زنده برای تشخیص بمب در فرودگاه‌ها

حسگر زنده برای تشخیص بمب در فرودگاه‌ها 733 403 نوفن حامی البرز

حسگر زنده

 

شرکت “ایرباس” قصد دارد از یک حسگر زنده فوق‌العاده حساس برای تشخیص بمب در فرودگاه‌ها استفاده کند که توسط یک استارتاپ ساخته شده و از سلول‌های بیولوژیکی زنده استفاده می‌کند و می‌تواند امنیت فرودگاه‌ها را به خوبی تضمین کند تا دیگر شاهد حملات تروریستی در آنها نباشیم.

به گفته “فایننشال تایمز” شرکت “ایرباس”(Aivbus) قصد دارد یک “بینی الکترونیکی” را آزمایش کند که از سلول‌های بیولوژیکی زنده استفاده می‌کند تا بتواند مانند سگ‌های بمب‌یاب به کشف بمب‌ها بپردازد.

این حسگر از پردازنده‌های سیلیکونی تقویت شده توسط سلول‌های زنده استفاده می‌کند. “اوشیورنویا آگابی” بنیانگذار استارتاپ “کونیکو” گفت: ما یک فناوری را توسعه داده‌ایم که قادر به تشخیص بوی بمب و مواد منفجره است. این حسگر، هوا را تنفس می‌کند و اساساً به شما می‌گوید که چه چیزی در هوا است. آنچه ما انجام می‌دهیم این است که سلول‌های بیولوژیکی، سلولهای “Hek” یا آستروسیت‌ها(سلول‌های مغزی) را گرفته و آنها را به طور ژنتیکی برای تبدیل شدن به گیرنده‌های بویایی اصلاح می‌کنیم.

این شرکت اقدام به استفاده از این حسگرهای شبیه به عروس دریایی می‌کند که توسط یک استارتاپ موسوم به “کونیکو”(Koniku) ساخته شده است. ایرباس می‌خواهد این حسگر را در ادامه سال جاری در تونل غربال‌گری و نظارت چندین فرودگاه مستقر کند.

با توجه به شیوع بیماری همه‌گیر کووید-۱۹، شرکت‌ها به دنبال راه‌هایی برای شناسایی خطرات بیولوژیکی مانند ویروس‌های مسری هستند.

شرکت “کونیکو” بخش توسعه امنیت را همراه با برنامه‌های پزشکی پیش می‌برد و حسگرهایی می‌سازد که می‌توانند علائم سرطان را تشخیص دهند، به همان روشی که سگ‌ها می‌توانند سرطان پروستات را با دقت بالا تشخیص دهند.

“آگابی” گفت: شما صبح از خواب بیدار می‌شوید، در دستگاه ما فوت می‌کنید و ما وضعیت سلامتی شما را تجزیه و تحلیل می‌کنیم. این یکی از چشم اندازهای بزرگ ما است.

دستگاه‌هایی که بتوانند مسافران را برای ردگیری مواد شیمیایی خطرناک مورد ارزیابی قرار دهند، تاکنون با موفقیت بسیار محدودی روبرو شده‌اند، بنابراین می‌توان در مورد این حسگر جدید شک و تردید داشت. با این حال، اینکه ایرباس تصمیم به آزمایش آن گرفته، نشانه خوبی برای “کونیکو” با تنها ۲۰ کارمند است.

ایرباس از سال ۲۰۱۷ با این استارتاپ همکاری می‌کند و می‌گوید که آنها قصد دارند یک راه حل امنیتی متحول کننده ایجاد کنند.

محققان از تولید دوربینی خبر داده اند که سریع‌ترین دوربین جهان محسوب شده و با سرعت ۷۰ تریلیون فریم در ثانیه قادر به عکاسی است.

بهترین دوربین‌های تلفن همراه جهان می‌توانند با سرعت زیر هزار فریم در ثانیه عکس بگیرند، اما این رقم در مورد دوربین‌های حرفه‌ای تجاری به چند هزار فریم در ثانیه ارتقا می‌یابد. سریع‌ترین دوربین جهان با سرعت عکاسی ۷۰ تریلیون فریم در ثانیه قادر به عکاسی از امواج نور نیز خواهد بود.

سیستم اپتیکی این دوربین پالس های یادشده را به تابش‌های نوری کوچک‌تری تقسیم می‌کند و هر یک از آنها با اتصال به حسگرهایی خاص در این دوربین تصویر نهایی را تولید می‌کنند. سریع‌ترین دوربین جهان تا قبل از تولید این دوربین قادر به ثبت ۱۰ تریلیون فریم در ثانیه بود.

دوربین یادشده که در دانشگاه کل تک ساخته شده، CUSP نام گرفته و برای عکاسی از پالس های کوتاه اشعه لیزر استفاده می‌کند که مدت زمان تابش هر یک از آنها تنها یک فمتوثانیه است. هر فمتو برابر با ۱۰ به توان منفی ۱۵ یا ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱ ثانیه است.

 

منبع: ایسنا