جاده ای برای شارژ خودروهای الکتریکی

جاده ای برای شارژ خودروهای الکتریکی

جاده ای برای شارژ خودروهای الکتریکی 733 403 نوفن حامی البرز

 

در آینده‌ای نزدیک شارژ مجدد وسایل نقلیه الکتریکی در هنگام رانندگی در امتداد جاده الکتریکی در شمال ایتالیا امکان‌پذیر خواهد بود.

طراحی جاده‌ای پیشرفته که وسایل نقلیه الکتریکی هنگام رانندگی بر روی آن می‌توانند شارژ شوند بدون شک رویای هر برنامه‌ریز شهری و معمار منظر است. اما حال این رویا به واقعیت پیوسته است. دیگری نیازی نیست رانندگان اینگونه وسایل نقلیه به دنبال ایستگاه شارژ باشند چرا که سیستم توسعه یافته توسط شرکت “ElectReon Wireless” این امکان را به آنها می‌دهد که خودروهایشان هنگام رانندگی شارژ شوند.

این شرکت با نصب سیم پیچ‌های مسی در زیر آسفالت در حال ساخت زیرساخت‌هایی خاص برای انجام این امر است. انرژی مورد نیاز برای شارژ خودروهای الکتریکی هنگام رانندگی، با القای مغناطیسی به طور مستقیم و به صورت بی‌سیم به باتری‌های خودرو منتقل می‌شود. این سیستم شامل یک واحد کنترل است که در کنار جاده الکتریکی قرار دارد. در شاسی هر وسیله نقلیه الکتریکی که در این آزمایش شرکت می‌کند نیز یک گیرنده نصب شده است.

این فناوری به کاربران این امکان را می‌دهد تا باتری‌های خودروهای الکتریکی آنها هنگام رانندگی در جاده الکتریکی مخصوص، شارژ شوند. اولین آزمایش این فناوری در ایتالیا در یک جاده یک کیلومتری در بزرگراهی بین میلان و برشا در حال انجام است.

اگر وسایل نقلیه الکتریکی قادر به شارژ مجدد هنگام رانندگی در جاده باشند، دیگر نیاز به ساخت چند ایستگاه‌ شارژ در جاده نیست، علاوه بر آن وسایل نقلیه برقی می‌توانند به باتری‌های کوچکتر نیز مجهز شوند.

سازمان فضایی اروپا به منظور کمک به ماموریت‌های آینده به ماه، قصد دارد یک شبکه ارتباطی و ناوبری از ماهواره‌ها را در اطراف قمر زمین ایجاد کند.
این سازمان به همین دلیل اکنون مطالعه‌ای را در مورد طرح های احتمالی برای ساخت این شبکه که «مون لایت» (Moonlight) نامیده می شود، آغاز کرده است و از شرکت های خصوصی برای دریافت پیشنهاد استفاده می کند.

این شرکت ها شامل شرکت «ساری سَتِلایت تکنولوژی» انگلیس و شرکت خدمات پرواز فضایی مستقر در ایتالیا به نام «تلسپازیو» هستند.

سازمان فضایی اروپا معتقد است، اولین سازمانی است که ارائه چنین سرویس خدماتی را در ماه بر عهده گرفته است. سازمان فضایی اروپا قصد دارد اولین ماهواره را به نام Lunar Pathfinder در سال ۲۰۲۴، برای مطالعه مدارها و قابلیت های ارتباطی به ماه پرتاب کند.

«دیوید پارکر» مدیر اکتشافات انسانی و رباتیک سازمان فضایی اروپا، گفت: مشتاقانه منتظر بحث در خصوص این موضوع هستیم که چگونه شبکه «مون لایت» (مهتاب) می تواند از تلاش های اکتشاف جهانی حمایت کند و در این زمینه با شرکای خود مانند ناسا گفت و گو می کنیم.

ماهواره Pathfinder هم اکنون در شرکت انگلیسی ساری ستلایت (Surrey Satellite) در دست ساخت است.

«پل ورهوف» مدیر ناوبری سازمان فضایی اروپا، گفت: داشتن یک شبکه دائمی ارتباطاتی در ماه به این معنی است که فضاپیماها دیگر مجبور به حمل سیستم های خود نیستند. در نهایت، این شبکه همچنین می تواند خدمات ناوبری و موقعیت یابی GPS را بر روی ماه ارائه دهد.

منبع: ایرنا