تمیز کردن خیابان ها توسط پاکبان خودرا

تمیز کردن خیابان ها توسط پاکبان خودرا

تمیز کردن خیابان ها توسط پاکبان خودرا 733 403 نوفن حامی البرز

 

یک شرکت فنلاندی پاکبان خودرانی را به شکل یک خودروی برقی تولید کرده که قادر به حرکت در سطح شهر و پاکسازی مناطق مختلف است.

این پاکبان خودران که توسط شرکت ترومبیا تولید شده، به طور آزمایشی در پایتخت فنلاند مورد استفاده قرار گرفته و فعلاً برخی مسیرهای حرکت دوچرخه‌ها و نیز خیابان‌های اصلی را در شب تمیز و پاکسازی می‌کند.

باتری‌های لیتیومی نصب شده بر روی این خودرو شارژ آن را تا ۱۷ ساعت تأمین می‌کند و با استفاده از آن می‌توان انواع زباله را از سطح خیابان‌ها جمع آوری کرد. خودروی مذکور مجهز به فناوری لیدار و نیز فناوری دید هوشمند برای شناسایی موانع، زباله‌ها و مسیریابی دقیق است و در تمامی شرایط آب و هوایی نیز قابل استفاده خواهد بود.

این خودروی خودران پاکبان که ترومبیا فری نام دارد، ۳.۵۲ متر طول و ۲.۳ متر عرض دارد و با افزوده شدن دو جاروی کمکی به دو طرف این خودرو عرض آن به سه متر افزایش می‌یابد.

این خودرو هم در روز و هم در شب می‌تواند زباله‌های مختلف را شناسایی و جمع آوری کند و حداکثر سرعت آن به ده کیلومتر در ساعت می‌رسد. اما در زمان جمع آوری زباله‌ها این سرعت به ۲ تا ۶ کیلومتر در ساعت کاهش می‌یابد. عرضه این محصول به بازار در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ انجام می‌شود.

چین رباتی را به فضا ارسال کرده که قادر است زباله‌های فضایی را با یک تور بزرگ جمع کند و سپس بسوزاند.

یک استارتاپ استخراج فضایی در چین به تازگی نمونه اولیه رباتی را به مدار نزدیک زمین ارسال کرده است که قادر به جمع‌آوری زباله‌ها و سایر ضایعات فضایی باقی مانده از فضاپیماهای قبلی در مدار زمین با یک تور غول‌پیکر است.

این جدیدترین تلاش چین برای تسریع تلاش‌های خود به منظور از بین بردن شکاف بین خود، روسیه و ایالات متحده در فناوری‌های فضایی و تبدیل شدن به یک قدرت بزرگ فضایی است.

به گزارش خبرگزاری دولتی “شینهوا”، این ربات فضایی دارای تور، “نئو-01″(NEO-01) نامیده می‌شود و علاوه بر جمع‌آوری زباله‌های فضایی، برای رصد اجرام آسمانی کوچک به اعماق فضا خواهد رفت. این ربات در تاریخ 6 مارس همراه با چندین ماهواره دیگر به فضا پرتاب شده است.

این ربات 30 کیلوگرمی توسط استارتاپی به نام “اوریجین اسپیس”(Origin Space) که در شنژن چین مستقر است، ساخته شده است و هدف آن هموار کردن مسیرهای جدید برای آینده یک فناوری است که بتواند عناصر موجود در سیارک‌ها را استخراج کند.

بر اساس گزارش‌ها، فناوری “آسترواسکل” از آهنرباها برای جمع آوری زباله‌های فضایی در مدار نزدیک زمین استفاده می‌کند، اما “نئو-01” از یک تور بدین منظور و سپس سوزاندن آنها با استفاده از یک پیشرانه الکتریکی استفاده خواهد کرد.

از زمان تأسیس اولین شرکت استخراج سیارک در جهان به نام “پلنتری ریسورسز”(Planetary Resources) در سال 2009 تاکنون بیش از 12 شرکت مشابه دیگر در سراسر جهان از جمله استارتاپ “آسترواسکل”(Astroscale) ژاپن و “3D سیستمز”(3D Systems) ایالات متحده تاسیس شده است.

از اواخر دهه 1950 میلادی، هزاران ماهواره به مدار نزدیک زمین پرتاب شده‌اند، اما با افزایش سن و از کار افتادن آنها، بسیاری از آنها به یک زباله بسیار خطرناک فضایی برای دیگر ماهواره‌ها تبدیل شده‌اند که به طور بالقوه می‌توانند به سایر ماهواره‌های عملیاتی یا مأموریت‌های خدمه آسیب برسانند.

بر اساس اعلام “سو منگ” بنیان‌گذار شرکت “اوریجین اسپیس”، این شرکت پرتاب ده‌ها تلسکوپ فضایی همراه با فضاپیماهای بیشتر را برای بنا نهادن اولین عملیات استخراج تجاری روی سیارک‌ها تا سال 2045 در برنامه دارد.

به نظر می‌رسد چین قصد دارد تا سال 2030 به یک قدرت اصلی فضایی تبدیل شود.

فضاپیمای زباله جمع کن “آسترواسکل” ژاپن اواخر ماه گذشته با هدف نشان دادن ظرفیت خود در جمع آوری میلیون‌ها زباله فضایی در مدار نزدیک زمین، از قزاقستان به فضا پرتاب شد. این فضاپیما تاکنون تقریباً 8000 تن زباله فضایی را جمع آوری کرده است که به طور بالقوه مستعد آسیب رساندن یا مختل کردن خدماتی بودند که ما هر روزه از آنها در کره زمین استفاده می‌کنیم. از جمله این خدمات می‌توان به سیستم‌های مخابراتی و پیش بینی هوا و GPS اشاره کرد.

خبرگزاری “شینهوا” همچنین افزود که چین در حال شتاب بخشیدن به برنامه‌های خود برای فرود یک کاوشگر بر روی یک سیارک نزدیک به زمین برای نمونه‌برداری است، در حالی که همزمان به اهداف خود برای ساخت یک سیستم دفاعی برای محافظت از زمین در برابر سیارک‌های نزدیک به زمین سرعت می‌بخشد.

پکن آرزوهای تاریخی و جهانی برای حضور چین در فضا دارد و امیدوار است که به روسیه و ایالات متحده برسد. خوب یا بد، چین می‌تواند تا سال 2030 به سومین قدرت فضایی تبدیل شود.

 

منبع: خبرگزاری مهر