برداشتن و انتقال اشیا توسط فشار فراصوتی

برداشتن و انتقال اشیا توسط فشار فراصوتی

733 403 نوفن حامی البرز

 

بازوی رباتیک محققان موسسه فناوری فدرال زوریخ از مجموعه بلندگوهای کوچکی استفاده می‌کند که صدا را در فرکانس‌ها و حجم‌های کاملاً کنترل شده منتشر می‌کند تا بتوانند یک شی را گرفته و حرکت دهند.

پژوهشگران “موسسه فناوری فدرال زوریخ”(ETH Zurich) یک بازوی رباتیک توسعه داده‌اند که می‌تواند اشیاء را بدون لمس آنها و تنها با استفاده از فشار فراصوت(ultrasonic levitation) برداشته و جا به جا کند.

“مارسل شاک”(Marcel Shuck) پژوهشگر این مطالعه گفت: امواج صوتی بلندگوها یک میدان فشار(فشار صوتی) را ایجاد می‌کنند که یک شیء را در خود نگه می‌دارد ، “گیربکس صوتی”(acoustic gripper) برای کارهای ظریف مانند مونتاژ ساعت یا میکروتراشه که در آن هرگونه آسیب به صفحه‌های لمسی هزینه زیادی خواهد داشت ایده آل خواهد بود و امواج صوتی که برای جابجایی یک شی مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توانند با داشتن صوتی که از چندین جهت می‌رسد آن شی را به جهات مختلف منتقل کنند.

شاک در ادامه گفت: یک گیربکس رباتیک معمولی در مواد نرم و لاستیکی مانند پوشانده شده است و می‌تواند به اشیاء شکننده آسیب برساند و موارد ظریف را آلوده کند.

از گیربکس فراصوت( آکوستیک) بیش از ۸۰ سال پیش در اولین سفرهای فضایی مورد استفاده قرار گرفته است و در آنجا یک میدان فشار از امواج مافوق صوت ایجاد می‌کرده که انسان قادر به دیدن یا شنیدن آنها نیست.
نقاط فشار امواج صوتی روی را هم قرار میدهد و باعث می‌شوند که اشیاء کوچک در این نقاط به دام می‌افتند که این فناوری در حال حاضر نمونه اولیه است و شامل چندین بلندگو کوچک است که در دو بخش ربات قرار گرفته‌اند و به سمت یکدیگر حرکت می‌کنند تا زمینه فشار را ایجاد کنند.

شاک و دیگر پژوهشگران این مطالعه موفق به توسعه نرم افزاری شدند که آنها را قادر می‌ساخت بلندگوها را کنترل کنند تا نقاط فشار صوتی را تنظیم کرده و اشیاء را به اطراف منتقل کنند. در حال حاضر این یک روند نسبتاً ثابت است اما هدف پژوهشگران این است که بتوانیم بدون اینکه شیء به زمین بیفتد موقعیت را در زمان واقعی تغییر دهیم. در حال حاضر، محققان می‌توانند اشیاء کوچک مختلفی را به اطراف منتقل کنند، اما مجبورند از نرم افزار استفاده کنند تا گیربکس را به شکل جسم تنظیم کند.
به گفته پژوهشگران گیربکس فراصوت نیاز افراد به مجموعه گسترده‌ای از گیربکس‌های گرانقیمت با دقت بالا را از بین می‌برد. شاک گفت ربات حامل گیربکس حتی نیازی به دقت خاصی ندارد. قرار گرفتن دقیق اشیا توسط امواج صوتی کنترل می شود نه بازوی رباتیک. این نوآوری احتمالاً مورد توجه صنعت ساعت سازی قرار خواهد گرفت.

عینک‌های مجهز به دوربین ویدئویی تا حدی جهان را از دید مردم عادی به ما نشان می‌دهند اما نمی‌توانند محل دقیق تمرکز چشم را مشخص کنند که حال یک فناوری جدید این کار را ممکن کرده است.

محققان دانشگاه نوادا یک هدست جدید تولید کرده‌اند که به دیگران دقیقاً نشان می‌دهد که چشم هر فرد در هر لحظه به چه چیزی زل زده و از این اختراع می‌توان در حوزه‌های دیگری نیز بهره گرفت.

این سیستم در جریان بررسی آزمایشی توانست در زمان راه رفتن یک فرد داوطلب هر لحظه دریابد که چشم وی بر روی چه چیزی متمرکز شده و حرکت سریع سر یا بدن فرد مذکور اختلالی در عملکرد این سیستم ایجاد نکرد.

سیستم یادشده که رنو نام دارد، از مجموعه‌ای از شیشه‌ها که توسط پژوهشگران آلمانی ابداع شده و دو دوربین برای ردگیری آنی حرکات چشم افراد بهره می‌گیرد. همچنین این هدست دارای حسگری حرکتی است که امکانات شتاب سنج و ژیروسکوپ را در خود دارد.

هدست یادشده توسط افراد ۵ تا ۷۰ ساله قابل استفاده است و می‌توان از آن در حوزه‌هایی همچون خرید آنلاین، ارتقای ورزش‌هایی مانند دوچرخه سواری، تسهیل ارتباطات، خدمات جدید در موزه‌ها و کتابخانه ها و غیره استفاده کرد. همچنین این اختراع در عرصه پزشکی و برای تشخیص سریع‌تر بسیاری از بیماری‌های عصبی، مغزی، چشمی، شناختی و غیره کاربرد خواهد داشت.

 

منبع: ایسنا