ابداع رباتی برای ضدعفونی کردن اماکن با دسترسی سخت

ابداع رباتی برای ضدعفونی کردن اماکن با دسترسی سخت

ابداع رباتی برای ضدعفونی کردن اماکن با دسترسی سخت 733 403 نوفن حامی البرز

ابداع رباتی برای ضدعفونی کردن اماکن با دسترسی سخت

 

یک شرکت کره ای رباتی مجهز به نور فرابنفش برای ضدعفونی کردن اشیا و اماکنی ساخته که دسترسی به آنها سخت است.

ال جی یک ربات ضدعفونی کننده در کره جنوبی رونمایی کرده که هدف آن کاهش شیوع کووید۱۹ است.

ربات ال جی برای ضدعفونی کردن اشیا و محیط هایی استفاده می شود که دسترسی به آنها سخت است. شرکت کره ای تصمیم دارد از آن برای ضدعفونی کردن هتل ها، بیمارستان ها و مدارس استفاده کند.

این ربات ۱۶۰ سانتی متری مجهز به لامپ های UV-C است. در کنار این موارد در گجت مذکور از فناوری خودران استفاده شده تا بتواند از موانع اجتناب کند.

در کنار این موارد چنین رباتی از حجم وظایف کارگران هنگام ضدعفونی کردن می کاهد.

همچنین ال جی مشغول توسعه نسخه دیگری از این ربات است که به جای لامپ فرابنفش، با اسپری کردن مواد ضدعفونی کننده محیط را پاکسازی می کند. این نسخه برای محیط های بازتر مانند دفاتر کاری، رستوران و پایانه های حمل ونقل مناسب است.

پژوهشگران آلمانی با الهام از ساختار شنوایی پشه‌ها، ابزاری ابداع کرده‌اند که می‌تواند به شناسایی گونه و جنسیت پشه‌ها کمک کند و شاید در آینده بتوان از آن برای از بین بردن پشه‌های ناقل بیماری استفاده کرد.

برای ریشه‌کن کردن پشه‌های ناقل بیماری، دانستن این نکته مهم است که گونه ماده پشه‌های مورد نظر، چه زمانی و در کجا وجود دارند. شاید یک ابزار آزمایشی جدید بتواند با تقلید از دستگاه شنوایی حشرات، به انجام گرفتن این کار کمک کند.

هنگامی که شخص دیگری در نزدیکی پشه وجود داشته باشد، پشه به انتشار امواج صوتی می‌پردازد که حتی خود او نمی‌تواند آنها را بشنود و یا حداقل در ابتدا، توانایی شنیدن آنها را ندارد. این امواج به واسطه برخورد با بال‌های حشرات دیگر، منحرف می‌شوند و به طرف حشره منشا منعکس می‌شوند.

اگرچه پشه‌ها به معنای سنتی دارای گوش نیستند اما آنتن‌هایی دارند که با مو پوشیده شده است. این موها در اثر برخورد با امواج صوتی، مرتعش می‌شوند و سیگنال‌هایی را به واسطه تقریبا ۱۵ هزار سلول عصبی، به مرکز شنوایی در مغز می‌فرستند.

این پشه با استفاده از آنتن‌های روی بال خود، نه تنها می‌تواند انعکاس امواج صوتی خود را بشنود، بلکه قادر است جنسیت و گونه‌های پشه‌های دیگر را نیز براساس روش مشخصی که باعث انحراف امواج می‌شود، تعیین کند.

گروهی از پژوهشگران “دانشگاه برمن” (University of Bremen) آلمان به سرپرستی دکتر “تیم زیمر” (Tim Ziemer)، دانشمند این دانشگاه، ابزاری مبتنی بر میکروفن ساخته‌اند که از این آنتن‌ها الهام گرفته شده است. این ابزار، امواج صوتی را منتشر می‌کند؛ سپس ترکیبی از ابزارهای تشخیص گفتار و الگوریتم‌های یادگیری ماشینی را برای تجزیه و تحلیل انحراف پژواک‌های دریافتی به کار می‌گیرد.

این ابزار می‌تواند گونه‌ها و جنسیت پشه‌هایی را که در نزدیکی پرواز می‌کنند، تعیین کند. به علاوه، با توجه به ساختار آنتن مانند این ابزار، تنظیمات آن بهتر از روش‌های متداول پردازش صدا در فیلتر کردن صدای پس‌زمینه کار می‌کنند.

پژوهشگران امیدوارند که این فناوری با توسعه بیشتر بتواند به هدف قرار دادن پشه‌های ناقل بیماری کمک کند و استفاده از سموم دفع آفات را نیز به حداقل برساند.

 

منبع: خبرگزاری مهر