ابداع دستگاهی که وضعیت خواب افراد را زیرنظر می‌گیرد

ابداع دستگاهی که وضعیت خواب افراد را زیرنظر می‌گیرد

733 403 نوفن حامی البرز

ابداع دستگاهی که وضعیت خواب افراد را زیرنظر می‌گیرد

 

محققان دانشگاه ام‌.آی‌.تی برای ردیابی حالات خواب، یک دستگاه جدید توسعه داده‌اند.

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه “ام‌آی‌تی”(MIT) دستگاهی توسعه داده‌اند که می‌تواند حالات خواب افراد را بدون نیاز به دوربین یا حسگرهای چسبیدنی، ردیابی کند.

این دستگاه یک ردیاب دیواری است که “BodyCompass” نام گرفته و با تجزیه و تحلیل سیگنال‌های رادیویی که از اشیاء داخل اتاق ساطع می‌شود، کار می‌کند.

محققان این پروژه معتقدند، دستگاهی که می‌تواند حالات خواب افراد را زیرنظر بگیرد، کاربردهای بالقوه زیادی دارد.

برای تمایز میان سیگنال‌های رادیویی که از بدن و اشیاء درون اتاق ساطع می‌شود، این سیستم روی سیگنال‌هایی تمرکز می‌کند که از قفسه سینه و شکم فرد ساطع می‌شود. به معنای دیگر، قسمت‌هایی از بدن که به هنگام تنفس تکان می‌خورند.

به عنوان مثال، از آنجایی که افراد مبتلا به پارکینسون توانایی خود در چرخیدن به در رختخواب را از دست می‌دهند، این دستگاه می‌تواند برای پیگیری میزان پیشرفت بیماری آن‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

پس از آن سیستم BodyCompass وضعیت فرد را تجزیه و تحلیل می‌کند.

تیم تحقیقاتی پروژه صحت سیستم خود را با جمع‌آوری ۲۰۰ ساعت اطلاعات خواب از ۲۶ فرد آزمایش کردند. این افراد در ابتدا مجبور بودند روی سینه و شکم خود حسگر نصب کنند. در نهایت، دستگاه توانست وضعیت صحیح بدن فرد را در ۹۴ درصد مواقع درست پیش‌بینی کند.

در آینده، دستگاه “BodyCompass” می‌تواند با سایر دستگاه‌ها جفت شود تا افراد وضعیت خواب خود را تغییر دهند.

اگر این اتفاق بیفتد، دستگاه می‌تواند به افراد مبتلا به صرع کمک کند که در صورت داشتن وضعیت بد خواب، وضعیت خود را تغییر دهند و به تمامی افراد کمک کند که خواب راحت داشته باشند.

فناوران ماسکی را تولید کردند که با فناوری صوت در روزهای کرونایی عمل می کند و امکان گوش دادن به موسیقی را هم برای مصرف کنندگان فراهم کرده است.

در همه گیری ویروس کرونا ماسک یکی از مهمترین ابزارهای بهداشتی برای حفظ سلامتی و جلوگیری از گسترش ویروس کرونا است. در این شرایط، رقابت برای عرضه ماسک هوشمندی که ضامن سلامتی باشد، بسیار شدیدتر شده است.

اختراع ماسک صوتی با قابلیت انتقال ارتعاشی از طریق استخوان طراحی با دوام و راحتی دارد که می‌تواند راه ورود ویروس های کرونایی را مسدود کند.

این ماسک با داشتن یک سیستم تصفیه فوق العاده پیشرفته، در برابر گرد و غبار، باکتری‌ها و سایر ذرات هوا مقاومت می‌کند و در عین حال وزنی سبک دارد و برای کسانی که علاقه دارند همزمان فعالیت خود را ادامه دهند، ساخته شده است.

این ماسک نه تنها از شما در برابر عوامل بیماری زا محافظت می‌کند، بلکه به شما این امکان را می‌دهد که در حین تمرین یا کار به موسیقی یا پادکست‌های مورد علاقه خود گوش دهید.

این وسیله مناسب برای دویدن، دوچرخه سواری در کوهستان، پیاده روی، اسکی و موارد دیگر است و تقریباً برای استفاده در فضای باز یا داخل ساختمان ساخته شده است.

اسپیکر‌های با انتقال ارتعاشی از طریق استخوان این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا گوش‌های شما آزادانه حرکت کنند و آسیب مستقیم به لاله‌های گوش وارد نشود همچنین شما را قادر می‌سازد صدای محیط اطراف خود را برای ایمنی بیشتر بشنوید. از دیگر مزیت‌های این ماسک آن است که می‌توانید تماس‌ها یا پیام‌ها را به راحتی دریافت کنید یا به دستورالعمل‌های GPS گوش دهید.

باتری قدرتمند پلیمری ۳۵۰mAh تا ۷ ساعت کارایی دارد و با میکروفون‌های Mic Interfer می‌توانید در حین روشن بودن ماسک صحبت کنید. هنگامی که زمان شارژ فرا رسید، می‌توان با کابل شارژ مخصوص، آن را به سرعت شارژ کرد.

منبع: ایسنا