ابداع بانداژی برای درمان شکستگی توسط گروهی از محققان

ابداع بانداژی برای درمان شکستگی توسط گروهی از محققان

ابداع بانداژی برای درمان شکستگی توسط گروهی از محققان 733 403 نوفن حامی البرز
ابداع بانداژی برای درمان شکستگی

ابداع بانداژی برای درمان شکستگی

 

گروهی از محققان بانداژی زیست تجزیه پذیر ابداع کرده اند که حاوی پروتئین های تشکیل دهنده استخوان است و با چسباندن آن روی محل شکستگی، درمان آن را تسریع می کند.

نوع جدیدی از بانداژ توسعه یافته که می تواند با پیوند زدن پروتئین های تشکیل دهنده استخوان و سلول های بنیادی در محل شکستگی، آن را درمان کند.

در حقیقت بانداژ مذکور حاوی ماده زیستی به نام Wn۳a است که به محل شکستگی استخوان می چسبد و فرایند درمان آن را تسریع می کند. این ماده روی جمجمه موش ها آزمایش شده است.

محققان امیدوارند پس از آزمایش های بالینی، با کمک این بانداژ فرایند درمان استخوان های شکسته در بیمارستان ها را دگرگون کنند.

پس از آنکه استخوان شکسته احیا شد و ضخامت آن به دو تا سه برابر موی انسان رسید، بانداژ مذکور بدون هیچ عارضه جانبی در بدن انسان جذب می شود. به عبارت دیگر این بانداژ زیست تجزیه پذیر است.

دکتر شکری حبیب محقق ارشد این پژوهش از کالج کینگ لندن می گوید: با استفاده از این فناوری برای نخستین بار در آزمایشگاه استخوان را شبیه بقیه بافت های بدن از سلول های بنیادی انسان طی یک هفته مهندسی کردیم. در مرحله بعد سلول های مهندسی شده را در استخوان شکسته پیوند زدیم تا سرعت درمان آن بیشتر شود. این بانداژ ظریف و انعطاف پذیر است و بنابراین می توان آن را به شیوه ای که قابلیت تهاجمی کمتری داشته باشد، روی بدن چسباند.

این بانداژ از نوعی پلیمر تایید شده در سازمان غذا و دارو آمریکا برای مصارف درمانی و دندانپزشکی تولید شده است.

سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) مجوز اضطراری برای یک کیت تست جدید قابل‌حمل، به‌اندازه کف دست PCR کووید-۱۹ را صادر کرد و نخستین بار است که چنین دستگاهی در ایالات‌متحده مورد تایید قرار می‌گیرد.

به گزارش تلگراف، PCR یا واکنش زنجیره‌ای پلیمراز، بر اساس تکثیر DNA یا RNA است و ابزاری سریع و دقیق به شمار می‌رود و در آزمایشگاه‌ها برای شناسایی بیماری‌های عفونی کاربرد دارد.

به‌طور سنتی، در آزمایش PCR از دستگاهی به‌اندازه ماکروویو بزرگ استفاده می‌شود و می‌تواند صدها هزار دلار هزینه در بر داشته باشد و این پیشرفت، موجب افزایش ظرفیت این نوع آزمایش خواهد شد.

این کیت آزمایش که توسط یک شرکت استارتاپ پزشکی در سیلیکون ولی بنام ویسبی مدیکال (Visby Medical) ساخته‌شده است، شامل نمونه‌ای است که از طریق سواب بینی گرفته می‌شود و سپس در کیت قرار می‌گیرد. این دستگاه دارای چراغ‌های LED است که نشان می‌دهد آزمون در حال اجراست و پس از اتمام هشدار می‌دهد.

درحالی‌که مجوز اضطراری فقط اجازه می‌دهد تا کیت در تنظیمات آزمایشگاه بالینی استفاده شود، اما این شرکت اعلام کرد: هدف این است که از این نوع کیت‌های برای مصارف خانگی نیز استفاده شود.

این کیت‌ها در دفتر مرکزی شرکت سن خوزه مونتاژ می‌شوند، جایی که در حال حاضر، ظرفیت تولید حدود ۵۰ هزار دستگاه در ماه دارد، اما ویسبی گفته است که می‌خواهد این تعداد را افزایش تا هزینه را کاهش دهد.

بنیان‌گذار و مدیرعامل ویسبی، آدام د لا زردا کار بر روی کیت‌های آزمایشگاهی کوچک اندازه کف دست را هفت سال پیش آغاز کرد و با شیوع کووید-۱۹ این مورد، محور فعالیت قرار گرفت.

د لا زردا گفت که قیمت‌گذاری این کیت هنوز قطعی نشده است، اما قصد دارد آن را “مقرون‌به‌صرفه” عرضه کند.

این شرکت برنده جایزه فیزیک، نوبل استیون چو و سرمایه‌گذار مبتکر سیلیکون ولی، جان دوئر را به‌عنوان سرمایه‌گذار در نظر گرفته و تاکنون بیش از ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه جمع کرده است.

چو گفت: “اگر کیت جدید، با روش کنونی آزمایش PCR، که استاندارد طلایی است، بسیار متفاوت باشد واقعا می‌تواند همه‌چیز را دگرگون کند. “

” ایده اینکه شما بتوانید در عرض ۱۵ تا ۲۰ دقیقه با دستگاه کوچک، پاسخی به همان اندازه قابل‌اعتماد یا حتی قابل‌اعتمادتر از آزمایش استاندارد با دستگاه بزرگ دریافت کنید، من فکر می‌کنم که به یک واقعیت تبدیل‌شده است. “

آدام دو لا زردا گفت: “ما از تصمیم FDA هیجان‌زده هستیم. بحران کووید-۱۹ ثابت کرد که ما به نتایج دقیق آزمایش سریع نیاز داریم و به همین دلیل PCR روش صحیحی برای انجام آزمایش ویروس کرونا است. “

“ما خوشحالیم که کیت‌های PCR شخصی ویسبی اکنون آزمایش سریع و دقیقی را برای کارکنان آزمایشگاهی که در خط مقدم مبارزه با همه‌گیری هستند را فراهم می‌کنند. “

 

منبع: خبرگزاری مهر