آزمایش تاکسی هوایی روسیه

آزمایش تاکسی هوایی روسیه

آزمایش تاکسی هوایی روسیه 733 403 نوفن حامی البرز

 

یک شرکت روسی مشغول آزمایش نمونه اولیه تاکسی پرنده ای است که قابلیت حمل دو نفر یا بار را دارد.

شرکت روسی «هاورسافت» تاکسی پهپاد هاور را در ماه جاری میلادی آزمایش کرده است. این وسیله نقلیه می‌تواند مسافر و محموله را حمل و جابه جا کند.

این پهپاد تاکسی پرنده به اندازه یک خودروی صندوق دار معمولی (۵ در ۱.۶ متر) است و می‌تواند با یک بار شارژ مسافت ۱۰۰ کیلومتر را طی کند.هاور نیازمند باند مخصوص پرواز نیست و می‌تواند روی پارکینگ‌های معمولی فرود بیاید و قادر به انجام مانور نیز هست. همچنین این وسیله نقلیه قادر به پرواز در ارتفاع ۱۵۰ متری است.

وسیله نقلیه مذکور قادر به حمل ۲ سرنشین یا ۳۰۰ کیلوگرم بار با سرعت ۲۰۰ کیلومتر برثانیه است. در حال حاضر پهپاد تاکسی روسی در استادیوم لوژنیکی تحت آزمایش قرار دارد.

اروپا در سال گذشته میلادی انرژی بیشتری از منابع انرژی تجدیدپذیر نسبت به سوخت‌های فسیلی تولید کرده است.

اروپا آرام آرام وابستگی خود را به سوخت‌های فسیلی کاهش می‌دهد. گزارشی که توسط “”Ember و “Agora Energiewende” دو اتاق فکر متمرکز بر انرژی پاک در اروپا منتشر شده است، نشان می‌دهد که این قاره در سال ۲۰۲۰ از انرژی‌های تجدیدپذیر برق بیشتری تولید کرده است تا از سوخت‌های فسیلی.

به گفته این تیم تحقیقاتی مشترک، این اتفاق تاکنون هرگز رخ نداده بود. انرژی حاصل از باد، خورشید، نیروگاه برق‌آبی و زیست‌توده ۳۸ درصد از برق اروپا را تامین کرده‌اند که این رقم در سال ۲۰۱۹ حدود ۳۴.۶ درصد بوده است. در حالی که استفاده از سوخت‌های فسیلی برای تامین انرژی به ۳۷ درصد کاهش یافته است.

بزرگترین عوامل در این تغییر رویکرد به سمت انرژی پاک، بهره‌برداری از انرژی خورشیدی و باد بوده است که به ترتیب ۱۵ و ۹ درصد افزایش داشته‌اند. براساس این گزارش که به طور مشترک نوشته شده، کشورهایی که بیشترین رشد را در این امر داشته‌اند، کشورهای هلند، سوئد و بلژیک بوده‌اند.

در عین حال، تولید برق از زغال سنگ و انرژی هسته‌ای به ترتیب ۲۰ و ۱۰ درصد در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است.(انرژی هسته‌ای مقوله جداگانه‌ای برای انرژی‌های تجدیدپذیر و سوخت‌های فسیلی است.) با این حال، گاز هنوز در سراسر این قاره محبوب است. این منبع انرژی در تمام دوران شیوع بیماری همه‌گیر کرونا هنوز نسبتاً ارزان مانده است، به همین دلیل در طول دوره ۱۲ ماهه سال ۲۰۲۰ استفاده از آن فقط چهار درصد کاهش یافته است.

محققان در گزارش مشترک خود توضیح دادند: اگرچه استفاده از گاز در سال ۲۰۲۰ کاهش داشته است، اما هنوز ۱۴ درصد بالاتر از سال ۲۰۱۵ است. یونان، هلند و لهستان شاهد افزایش تولید گاز در سال ۲۰۲۰ بودند. بنابراین انرژی باد و خورشید در حال حاضر در سراسر اروپا به جای گاز، در حال جایگزینی با زغال سنگ هستند.

همانطور که اندیشکده‌های “Ember” و “Agora Energiewende” در گزارش خود متذکر می‌شوند، به نظر می‌رسد که بیماری همه‌گیر کرونا تأثیر کمی در تغییر این وضعیت داشته است. هنوز هم کارهایی باید انجام شود. طبق گفته این اندیشکده‌ها، رشد بهره‌گیری از زیست‌توده از سال ۲۰۱۸ به طور قابل توجهی متوقف شده است. در سیستم برق‌آبی نیز تغییر زیادی ایجاد نشده است.

قاره سبز مدتی است که به آرامی در مسیر تولید انرژی پاک حرکت می‌کند و تاکنون شاهد آن بوده‌ایم که برخی از کشورها مانند انگلیس سال گذشته موفق شدند از انرژی‌های تجدیدپذیر انرژی بیشتری نسبت به سوخت‌های فسیلی تولید کنند.

طبق گزارش مذکور، اروپا برای رسیدن به اهداف انرژی پاک خود تا سال ۲۰۳۰ باید رشد در زمینه بهره‌برداری از انرژی خورشیدی و باد را سه برابر کند.

دکتر “پاتریک گریچن” مدیر “Agora Energiewende” در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: بازیابی اقتصادی پس از همه‌گیری کرونا نباید اجازه دهد تا حفاظت از آب و هوا کند شود. بنابراین ما برای اطمینان از پیشرفت مداوم به سیاست‌های قوی آب و هوایی مانند “معاهده سبز اروپا”(European Green Deal) نیاز داریم.

“معاهده سبز اروپا” مجموعه اقدامات سیاسی کمیسیون اروپا با هدف اصلی پاک‌سازی هوای اروپا از کربن تا سال ۲۰۵۰ است.

 

منبع: خبرگزاری مهر